گزارش تصویری غم انگیز از آخرین لحظات زندگی "البرز"

کسانی که البرز را دیده اند می گویند: او از درد خودش را به دیواره های قفس می کوبید و ناله می کرد./ باشد که مادران جوان امروز "قصه پلنگ تنکابن" رو شب‌ها برای بچه‌هاشون تعریف کنن و وقتی مادر بزرگ شدن، برای نوه‌هاشون... به شرطی که یکی پیدا شود قصه را بنویسد، یکی پیدا شود مصور کند... .
عصرایران - پلنگ مجروح ایرانی که توسط شکارچیان از 50 ناحیه زخمی و قطع نخاع شده بود ، با تزریق داروی بیهوشی قوی ، برای همیشه خاموش شد. پزشکان معالج ، تشحیص داده بودند که او شانسی برای درمان ندارد و تنها ، درد می کشد.
او ابتدا ، یک دستش را در تله شکارچیان از دست داد. سپس به تیر شکارچیان دیگر گرفتار شد و 50 نقطه از بدنش با ساچمه های شلیک شده زخم خورد و نخاعش قطع و پاهایش فلج شد.

البرز ، مدت ها با تنها یک دست خود را بر روی زمین می کشید و در این مدت ، بسیاری از کسانی که او را دیدند ، به سمتش سنگ زدند.
تصاویر غم انگیز زیر ، مربوط به لحظات پایانی زندگی این پلنگ زجر کشیده ایرانی است که پزشکان با تزریق داروی بی هوشی قوی برای همیشه از دردی که می کشید نجاتش می دهند.
کسانی که البرز را دیده اند می گویند: او از درد خودش را به دیواره های قفس می کوبید و ناله می کرد

 

https://ci6.googleusercontent.com/proxy/a5j00PiADzUunqF2pvzezIhgAEbGebeCJwb5FXrBBhqt9Npd4J_sz0HPZGCD2YY8h_6IImKmvkpnuXz0WgKs_15iLGrljJUQDwm_gK77ZRPrJG53=s0-d-e1-ft#http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1392/10/24/326181_446.jpg


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : یکشنبه ششم بهمن ۱۳۹۲ | 12:9 | نویسنده : رضا حسینی |

معرفی بهترین سایت های کوهنوردی و ماجراجویی

Mountaineering and Climbing Videos Markkalch.com پايگاه اينترنتی شخصی مارک کالچ، ورزشکار و ماجراجوی استراليايی است که علاقه‌ی وافری به سفرهای ماجراجويانه در نقاط مختلف جهان دارد. از طريق اين پايگاه می‌توانيد از آنچه مارک در سفرهايش با آنها مواجهه می‌شود، آگاه شويد. وی در زمستان سال 1388 طی مدت يک ماه و نيم فاصله‌ی بين دريای خزر در شمال کشور تا ساحل خليج فارس در جنوب کشور را با پای پياده پيمود.
فيلم های کوهنوردی از طريق پايگاه اينترنتی mountain.factualtv.com می‌توانيد به بايگانی قابل توجهی از فيلم‌های مستند کوتاه و بلند کوهنوردی و سنگنوردی به‌صورت رايگان دسترسی داشته باشيد.
وبلاگ koohayealborz.blogfa.com شامل اطلاعات مفيدی راجع به قلل رشته‌کوه البرز و مسيرهای صعود آنها می‌باشد.
 غار و غارنوردی پايگاه اينترنتی Irancaves.com شامل اخبار، مقالات، گزارش برنامه‌ها، تصاوير راجع به غار و غارنوردی در ايران و مطالب مفيدی در مورد غارهای جهان است.
از طریق 8000ers.com می‌توانید مجموعه‌ای از آمار و اطلاعات مفید راجع به کوه‌های 8000 متری را بیابید.
Mountain Spirit Guides Mountain-spirit-guides.com متعلق به مجموعه‌ای از راهنمایان اسکی و کوهنوردی در شامونی فرانسه است که صعودهای قله‌ی مون بلان، اسکی کوهستان، دیواره نوردی دوره‌های آموزش کوهنوردی و اسکی را اجرا می‌نمایند.
everest1953.co.uk شامل اطلاعات فراوانی راجع به فعالیت کوهنوردان انگلیسی‌ها روی کوه اورست از سال 1921 میلادی تاکنون است.
Mario Trimeri ماريو تريمري دومين كوهنورد ايتاليايي است كه توانسته است 7-قله مرتفع هفت قاره را فتح كند. ماريو هم اكنون تصميم به فتح 7-آتشفشان مرتفع هفت قاره گرفته است. قلمروي كوهستاني ايران به خود مي بالد كه در تاريخ 8 آگوست 2007 (17 مرداد 86) براي صعود به مرتفع ترين آتشفشان آسيا "قله دماوند" راهنماي ماريو تريمري بوده است. مي توانيد براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر راجع به ماريو تريمري به سايتهاي زير مراجعه كنيد:
http://www.mariotrimeri.com
http://www.sevensummits-mariotrimeri.com
http://www.everest-mariotrimeri.com
Neveitalia neveitalia.it يك سايت اينترنتي در باره پيستهاي اسكي كشور ايتاليا است. اين سايت از تابستان امسال راجع به ديگر كوههاي اروپا نيز مطالب مفيدي در بانك اطلاعاتي خود قرار داده است.
ExplorersWeb K2Climb.net و MountEverest.net نام دو سايت است كه مطالبي پيرامون فعاليت هاي كوهنوردي جدي در هيماليا منتشر مي كنند. K2Climb.net در مورد فعاليت هاي منطقه قراقروم و هيمالياي غربي در پاكستان و MountEverest.net در مورد فعاليت هاي هيمالياي نپال به انتشار مطلب مي پردازند.
اين دو سايت زيرمجموعه هاي سايت ExplorersWeb.com هستند.
اشتفان هونزيکر SportsPhotography.ch سايت شخصی "اشتفان هونزيکر" عکاس سويسی است . اشتفان به عنوان عکاس ورزشی تصاوير زيبايی از ورزش های مختلف از جمله اسکی ، اسنوبرد و دوچرخه کوهستان را ثبت کرده که تعدادی از آنها در گالری تصاوير سايت فوق موجود است. اشتفان همچنين در خلال سفرهايی به ايران، تصاويری از اسنوبرد در ديزين و دوچرخه سواري کوهستان در اطراف تهران تهيه کرده است.
قله برودپيک broadpeak.org نام پايگاهی اينترنتی است که تلاش دارد اطلاعات موثق و کاملی در مورد هيئت های اعزامی به قله برودپيک (دوازدهمين کوه بلند دنيا) ، تصاوير و گزارش برنامه هاي اين هيئت ها ، اسناد تاريخی و همچنين تاريخچه نخستين صعوها بر روی اين قله را در اختيار بازديدکنندگان خود قرار دهد .اين پايگاه اينترنتی چند زبانه مورد تاييد دولت پاکستان ، OEAV ، باشگاه Edelweiss سالزبورگ و همچنين سازمان های ملی و بين المللی کوهنوردی می باشد .
براي اطلاع از تورهاي دانيل مازور و همکارانش در صعودهاي بلند به قلل هيماليا ، آفريقا و آکونکاگوا به آدرس SummitClimb.com مراجعه کنيد.
چند سايت مرتبط با پزشکي کوهستان :
پايگاه اطلاع رساني اتحاديه بين المللي پزشکي کوهستان : www.ismmed.org
کلينيک پزشکي قرارگاه اصلي اورست : www.basecampmd.com
يک پايگاه اطلاع رساني مرتبط با پزشکي کوهستان :www.expeditionmedicine.co.uk
دستيابي به بلندترين ها تلاشي است براي صعود بلندترين کوه در هر يک از 193 کشور دنيا. جينج فالن انگليسي نخستين کسي است که موفق به صعود بلندترين قلل تمامي کشورهاي اروپايي شده است. جينج همچنين موفق به صعود بلندترين قله در 52 کشور از ميان 53 کشور آفريقايي شده است و در حال حاضر در حال تکميل فهرست بلندترين قله در ديگر کشور هاي دنيا مي باشد.
در خرداد ماه 83 ، جينج ضمن هماهنگي با قلمرو کوهستاني ايران ، عازم ايران شده و موفق به صعود دماوند به عنوان بلندترين قله کشور ايران شد. دماوند يکصد و سي امين کوه در فهرست جينج بود.
براي آشنايي بيشتر با جينج و پروژه دستيابي به بلندترين ها مي توانيد به سايت www.gingefullen.com مراجعه کنيد.
summitpost SummitPost.org سايتي است جالب ، حاوي اطلاعات بسيار زيادي از کوه هاي مختلف دنيا. اطلاعات اين سايت بوسيله بازديدکنندگان و اعضاي اين سايت تهيه مي شود. در اين سايت ، اطلاعات غيرواقعي و غلط به مرور دور ريخته مي شوند و اطلاعات صحيح جاي آنها را مي گيرند.
شما نيز مي توانيد عضو اين سايت شويد و تصاوير و اطلاعات خود را از کوههايي که خوب مي شناسيد در اين سايت قرار دهيد.
آشنايي با دو عكاس حرفه اي كوهستان :
بيل هچر، با بيش از 20 سال فعاليت حرفه اي به عنوان عكاس و كوهنورد، تصاويري خلق كرده كه بر روي جلد 40 مجله معتبر دنيا چاپ شده اند.
تاد اسكينر، عكاس و سنگنورد حرفه اي. تاد، در 26 كشور دنيا، بيش از 300 مسير جديد با درجه سختي هاي متفاوت گشايش كرده است.
صفحه ويژه مجله نشنال جئوگرافيک پيرامون جشن پنجاهمين سالگرد نخستين صعود قله اورست

مجموعه اي از عکس هاي صعود تيم روسيه به قله لوتسه مياني ، 2001
زيبايي هاي کوههاي قفقاز، تصاوير جالبي از کوههاي قفقاز

اريک واينمايرنخستين فرد نابينايي است که در تاريخ 25 ماه مي 2001 موفق شد براي اولين بار در تاريخ گام بر بلندترين قله دنيا -اورست- بگذارد.
www.touchthetop.com

راينهولد مسنريکي از سرشناس ترين کوهنوردان هيماليانورد ، اولين فردي بود که موفق به صعود تمامي 14 قله 8000 متري دنيا شد.راينهولد بسياري از صعودهاي خود را بصورت انفرادي انجام داده است.
www.reinhold-messner.de, سايت رسمي مسنر (به زبان آلماني)

  اطلاعات صدها قله و رشته کوه در سراسر دنيا همراه با عکس ، گزارش صعود ، نقشه و راهنماي صعود را مي توانيد در سايت www.peakware.com (دايرة المعارف کوههاي دنيا) پيدا کنيد.


  سايت www.bivouac.com  (دايرة المعارف کوههاي کانادا) حاوي اطللاعات جامعي درباره کوهها و مناطق کوهستاني کشور کانادا مي باشد.
اين مجموعه به همت کوهنوردان کانادايي و در قالب مقالاتي تهيه شده است.


موضوعات مرتبط: اطلاع رسانی دانشجویان رشته های گردشگری و هتلداری ، سفرنامه ها ، کوه و کوهنوردی ، کویر و کویر نوردی ، غار و غار نوردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | 9:36 | نویسنده : رضا حسینی |

شش قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت خراسان شمالی مشاهده شد

بجنورد - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از مشاهده همزمان شش قلاده یوزپلنگ آسیایی از سوی ماموران و همیاران محیط زیست و فیلمبرداری از آنها در حاشیه شمالی پناهگاه حیات وحش ˈمیاندشتˈ این استان خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل در روز جمعه، ˈحسین آبسالانˈ اظهار کرد: این شش قلاده با هم مشاهده شدند که پس از طی مسیری، دو قلاده آنها جدا شده و یک قلاده یوز ماده به همراه سه قلاده توله یوز به مسیر خود ادامه دادند.

وی افزایش پاسگاه های محیطبانی و برقراری امنیت در پناهگاه حیات وحش میاندشت در چند سال اخیر، افزایش نسبی محیطبانان و گشت مداوم در منطقه و نیز افزایش طعمه یوز از جمله رشد دو برابری جمعیت آهو را از عوامل افزایش جمعیت این گونه نادر و باارزش در منطقه عنوان کرد.

مهندس آبسالان آموزش به جوامع محلی حاشیه پناهگاه حیات وحش را از دیگر عوامل مهم افزایش جمعیت یوزپلنگ برشمرد و گفت: آموزش به روستاییان داخل یا حاشیه این مناطق به عنوان جزیی از اکوسیستم منطقه، ضامن حفظ و بقای مناطق حفاظت است.

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی این مورد را چهارمین مشاهده یوزپلنگ در شش ماه اخیر در پناهگاه میاندشت دانست و افزود: این پناهگاه از مهم ترین زیستگاه های یوز در کشور است که تنها زیستگاه دشتی یوزپلنگ آسیایی در ایران محسوب می شود. ک/1


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲ | 8:9 | نویسنده : رضا حسینی |
جنگل عنکوبت نام سرزمین گم شده ی است که در برابر دهان گشاده کویر استوار ایستاده است ، این سرزمین صحنه شگفت انگیزی از جنگ بین کویر گرسنه و دشتهایی است که هنوز جان دارد

serpentine lakes track.jpg

 

ترکیی از درختچه های کوتاه تنک ، تپه های شنی کوتاه و بلند ، شورزارهای نمکی آبرفتی ، آسمان آبی و فرم خاص درختهای گز و تاق منظره های منحصر به فردی را پیش روی ببینده ترسیم میکند که نظیر آن را در کل آسیا نخواهید دید ، مناظری که شاید به خاطر درختچه های که اصالتا بومی استرالیا هستند فقط در کناره های بیابان بزرگ ویکتوریای استرالیا میتوان یافت.

 

شاخه های نازکی که مثل پشمک میمانند از دور این تصویر را در ذهن تداعی میکنند که بر فراز کلونی عظیمی از درختهایی پوشیده از تار عنکبوت ایستاده اید گرچه این تصویر در فصل گرما با دیدن انبوه رطیلهای درشت بیشتر قوت میگیرد .

 

کویر بخشی اززندگی ما اصفهانی هاست ، بهتر است آن را بهتر بشناسیم و این سرزمین فرصت مناسبی است که در دل خشونتی که در کویر نهفته زیبایی های آن را هم با دیدی نو به تماشا بنشینیم

 

شما در همین یک تکه خودتان را در میان دشتهای آفریقا تا بیابانهای تگزاس و دشتهای ویکتوریا استرالیا حس خواهید کرد این سرزمین منحصر به فرد مال شماست سرزمین گم شده ای که خیلی از شما آنرا ندیده اید .

-


موضوعات مرتبط: بهترین برنامه های طبیعت گردی ، طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، گردشگری استانها ، کویر و کویر نوردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ | 12:16 | نویسنده : رضا حسینی |
عکاسی حیات وحش

 http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/08/18/L00922153873.jpg

این مصاحبه ای است با Andy Rouse یکی از بهترین عکاسان حیات وحش در سطح جهان نکته ای که اکثر عکاسانی که از حیات وحش عکاسی نکردند یا تازه شروع کردند تصور غلطی است که نسبت به قدرت ابزار در عکاسی حیات وحش دارند تصور اینکه شما بهترین ابزار ممکن را داشته باشید می توانید عکاس خوبی در این زمینه باشید کاملا غلط است حتی نزدیک شدن به حیوان هم گر چه مهم است ولی کافی به نظر نمی رسد شما به راحتی می توانید به یک باغ وحش در اطراف محل سکونتتان بروید و چندین عکس از فواصل نزدیک بگیرید . شما باید با درک صحیح از سوژه ای که از ان عکاسی می کنید بتوانید با او ارتباط برقرار کرده زمانی که ارتباطی حاصل شد شما می توانید عکسهایی ماندگار بگیرید ارتباط حاصل نمی شود مگر مطالعه عمیق نسبت به سوژه و رفتارش وضعیتش و ..... چیز دیگری که اهمیت دارد رعایت بایدها و نبایدها در عکاسی حیات وحش است چندین نبایدی که باید ذکر شود شامل موارد زیر است :1- به لانه پرندگان بسیار نزدیک نشوید تخمها را جابجا نکنید وضعیت اطراف لانه را بهم نزنید اکثر پرندگان در صورت دست خوردن تخمها لانه را ترک می کنند و دیگر باز نمی گردند معمولا لانه ها به صورتی مخفی هستند در صورت دست زدن اطراف لانه بسادگی توسط شکارچیانشان کشف شده و خورده می شوند


2-
با ماشین به دنبال پستانداران نکنید انها از مناطق امن حفاظت شده مناطق چهار گانه دور شده و شکار راحتی برای شکارچیان می شوند

3-
پلاستیک و سایر اشغالهای غیر قابل بازگشت را در داخل دریا دریاچه ها و مناطق حفاظت شده نریزید مثال دردناکش مرگ صدها لاکپشت دریایی گونه عقابی در خلیج فارس و دریای عمان در سال است انها پلاستیکهای شناور سطح اب را با عروسهای دریایی که از غذاهای اصلی انهاست اشتباه می گیرند و با نسداد در روده هایشان باعث مرگ انها میشود

4-
در مناطق چهار گانه درخت با درختچه ای را به اتش نکشید با توجه به اقلیم خشک کشور ما مرگ هر درخت و درختچه یا بوته برابر است با از دست دادن سایه و سر پناه برای بعضی از گونه ها

5-
سر چشمه ها در مناطق چهار گانه ( بارکهای ملی - مناطق حفاظت شده , اثار طبیعی ملی , ذخیره گاههای زیستکره ) اطراق نکنید بخصوص در مناطق کم اب بسیاری از حیوانات مناطق خشک بسیار وابسته به ابهای منطقه ای هستند در صورت احساس بوی شما در اطراف محل اب خوردن دیگر به ان محل برای چندین روز نمی ایند

6-
بدون هماهنگی با پاسگاههای محیط زیست یا ادارات محیط زیست به مناطق حفاظت شده نروید

7-
در صورتی که مسیر هایی د ر مناطق بر ای حضور شما و سایر طبیعت گردان تعریف شده است از این مسیرها پیروی کنید

8-
سعی نکنید حیوان تازه متولد شده را بگیرید با حتی نوازش کنید طوری رفتار کنید که حضور شما کمتر احساس شود
ارتباط با حیات وحش زمانی حاصل می شود که شما به انها احترام بگذارید اگر به انها احترام گذاشتید انها در اختیار شما قرار می گیرند تا خودتان و انها را ماندگار کنید

مصاحبه اندی روز

http://www.ephotozine.com/article/An...ve-interview-1
سایت اختصاصی ابن عکاس

http://www.andyrouse.co.uk/


موضوعات مرتبط: طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ | 12:46 | نویسنده : رضا حسینی |

مرکـز نگهـداری کـروکـودیل

در 25 کیلومتری جنوب بانکوک، بزرگترین مرکز پرورش و نگهداری کروکودیل در جهان قرار دارد که بیش از 30 هزار تمساح را در خود جای داده است.

در این مرکز که دارای گونه های مختلف تمساح آبهای شور، آمریکای جنوبی و رود نیل است، همه روزه نمایش های متنوعی از این جانوران برای بازدیدکنندگاه اجرا میشود.تمساح های این مرکز که بیش از 30 سال است در محوطه ای وسیع و کاملاً امن نگهداری میشوند، در اندازه های مختلف از چند سانت تا 6 متر وجود دارند.

6bankok 1


موضوعات مرتبط: طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، گردشگری دیگر کشورها ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه سی و یکم شهریور ۱۳۹۱ | 20:49 | نویسنده : رضا حسینی |
گیاه بامبو در پای کوه‌ها می‌روید و در ژاپن این گیاه به شکلی ویژه در منطقه‌ای به نام «کیوتو» می‌روید.میزان رویش گیاه بامبو در منطقه کیوتو به حدی است که در این منطقه جنگلی انبوه را به وجود آورده است. شرایط مناسب و آب و هوایی موجب شده تا گیاه بامبو در این منطقه به خوبی رشد کند و تبدیل به درخت‌هایی به طول 10 متر شود.

 

موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 8:44 | نویسنده : رضا حسینی |
سومين نمايشگاه تخصصي تجهيزات شكار و طبيعت گردي

موضوعات سومین نمايشگاه تخصصی ورزش تيراندازی، شكار، طبيعت گردی و سواركاری

ورزش تيراندازی:

-    اسلحه: 1- خفيف 2– ساچمه زنی تراپ،  اسكيت و اسپرتينگ(كاليبر12 ) 3-مسابقاتی ورزشي(تفنگ و تپانچه بادي)  5- تفريحي 6- پينت بال

-    كمان: 1- ريكرو 2- كمپوند

شكار:

- كمان

- سلاح

- تجهيزات شكار و ماهيگيري (1- دوربين 2- اهداف 3- تله ها 4- طعمه ها 5- تجهيزات مسيريابي 6-چاقو 7- چراغ قوه 8-تجهيزات حفاظتي 9-سگ 10- لباس 11- كفش 12- كوله ، كيف و سایر تجهیزات)

- بازي هاي الكترونيكي شبيه سازي شكار و تيراندازی

- آموزش و فرهنگ سازي شكار و طبيعت

طبيعت گردی :

1- كمپينگ 2- ماهيگيريی 3- شكار و صيد 4- كوهنوردي 5- تفريح و سرگرمي 6- صحرا نوردي 7- جنگل نوردي 8- پياده روي 9- قايقراني 10- موتورسواري و دوچرخه سواري 11- تجهيزات طبيعت گردي 12- صنايع دستي و ميراث فرهنگي 13- گردشگري و سفر 14- سافاري و توريسم شكار 15- اكوتوريسم 16- عكس هاي طبيعت 17- تروفه و تاكسيدرمي 18- لباس و كفش ورزشي 19- لباس و كفش مخصوص شكار 20- لباس و كفش ماهيگيري 21- ستاره شناسي 22- پرنده شناسي 23- اسکيت 24- اسکي 25- هتل ها 26- آژانسهای مسافرتی 27- چوگان 28- اتومبيلرانی

سواركاری:

1- اسب 2- تجهيزات سواركاری 3- تغذيه اسب 4- آموزش نگهداري از اسب 5- آموزش سواركاری 6-سواركاري حرفه ای 7- سواركاري تفريحي آماتوری 8- چوگان و ......

ورزشها، تفريحات و سرگرمي هاي نوين:

1- ماشين هاي مخصوص طبيعت گردی و آفرود 2- غواصي 3- جت اسكي 4- كايت و هوانوردی 5- كارتينگ 6- پينت بال 7- ATV Drive 8- دارت 9- گلف 10- اسكي روی آب 11- بيس بال و سافت بال 12- فوتبال دستی 13- سپك تاكرا 14- آليش 15- بانجي جامپينگ 16- ورزش هاي آبی 17- فلوربال و .....


موضوعات مرتبط: اطلاع رسانی دانشجویان رشته های گردشگری و هتلداری ، اخبار گردشگری ایران و جهان ، ماهیگیری ، طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، کوه و کوهنوردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ | 6:55 | نویسنده : رضا حسینی |
حمد درویش از فعالان محیط زیست در وبلاگش نوشته است:
نامش اصغر درخشان است، هفت سالی می‌شود که می‌شناسمش. نخستین بار در ارتفاعات بالادست تنگ زندان واقع در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه دیدمش … او یکی از محیط‌بان‌های پاسگاه چهارتاق در جنب ناغان بود؛ محیط‌بانی که افتخار می‌کند به رسالتی که برعهده گرفته است …

چندی پیش دوباره او را دیدم، اینبار در کنار زاینده رود و در نزدیکی‌های منطقه حفاظت شده شیدا …
برایم داستانی را تعریف کرد که تکانم داد و اشک از چشمانم جاری ساخت … قرار است یک گروه فیلمساز، ماجرایی را که او دیده است، تبدیل به یک فیلم کند … اما تا آن زمان، فکر می‌کنم کمترین قدردانی از او و از روح بلند آن روباه شیدا، آن است که شما خوبان روزگار و مخاطبان عزیز دل‌نوشته‌هایم را هم از آن آگاه کنم.
خواهشم این است که شما هم پس از خواندن این داستان، آن را با دوستانی که بیشتر دوست‌شان دارید، به اشتراک نهید تا ایرانیان بیشتری بدانند که یک حیوان، یک روباه هم ممکن است چنان در برابر هم‌نوعانش شرمنده و خجالت‌زده و شرمسار شود که نتواند به زندگی برگردد و تمام کند …


اصغر می‌گوید: روزی که مشغول گشت زنی در منطقه حفاظت شده شیدا بوده است، متوجه انباشت مقداری لاشه مرغ می‌شود که احتمالاً از طریق مرغداری‌های محل و پنهانی در آن ناحیه تخلیه شده بودند. وی می‌گوید: در همان لحظه که می‌خواستم به سمت لاشه‌ها حرکت کنم، دیدم یک روباه به سرعت به سمت آنها رفته و می‌کوشد تا لاشه‌ها را استتار کند و سپس از منطقه دور می‌شود … اصغر هم بلافاصله خود را به محل استتار رسانده و جای مرغ‌ها را عوض می‌کند …
از او می‌پرسم: چرا این کار را کردی؟ می‌گوید: می‌خواستم ببینم آیا واقعاً آنقدر که می‌گویند: روباه‌ها باهوش هستند، درست است یا خیر؟
خلاصه اصغر گوشه‌ای کمین می‌کند تا روباه دوباره برگردد … منتها اینبار با کمال تعجب، در‌می‌یابد که روباه قصه‌ی ما تنها نیست و با خود چند روباه دیگر را هم آورده است. آنها اما هر چه می‌گردند، لاشه مرغ‌ها را نمی‌یابند … تا سرانجام، همه‌ی روباه‌ها خسته شده و به دور روباه اصلی، حلقه می‌زنند …
اصغر می‌گوید: آنچه که داشتم می‌دیدم، برایم باورکردنی نبود و اگر با چشم خودم نمی‌دیدم، امکان نداشت که قبول کنم … زیرا روباهی که در مرکز حلقه ایستاده بود، نخست به تک تک روباه‌ها نگاه کرد و آنگاه، ناگهان مانند یک لاشه بر زمین افتاد و بی‌حرکت ماند …
اصغر خود را بلافاصله به محل رساند که سبب شد تا دیگر روباه‌ها منطقه را ترک کنند … اما به این نتیجه رسید که حقیقتاً انگار روباه مرده است! او حتا به سرعت دامپزشک منطقه، آقای دکتر تراکنه را هم خبر کرد؛ اما او نیز نتوانست کاری بکند … زیرا واقعاً روباه مرده بود … حیرت‌انگیزتر آن که پس از معاینه و کالبدشکافی لاشه حیوان، معلوم شد که روباه قصه ما در اثر ایست قلبی، جانش را از دست داده است!
آری … روباه‌ها هم ممکن است چنان در پیشگاه رفقای خود، احساس شرمساری و خجالت کنند که توان از دست داده و سکته کنند.
روباه شیدا، بی شک روباه بامرامی بود که دلش نمی‌خواست به تنهایی آن همه غذا را بخورد و برای همین رفقایش را خبر کرد … و بی‌شک، من اگر جای اصغر بودم، آن آزار را روا نمی‌داشتم و می‌گذاشتم تا آنها از آن غذا بی هیچ ترسی نوش جان کنند … اما عملکرد اصغر سبب شد تا دریچه‌ای دیگر به سوی جهان حیوانات گشوده شود و ما دریابیم که چه قوانین و سلوکی در بین آنها جاری است …
روباه‌ها، انگار جوانمردی و رفاقت و مرام و شرمندگی را خوب می‌فهمند؛ باید به آنها احترام نهاد و این جوانمردانه نیست تا عده‌‌ای سنگدل به نام شکارچی ، این حیوانات محترم را نامحترمانه آزار رسانند و یا حتی هدف گلوله مرگبار خود قرار دهند.
دوستان من:
ماجرای این روباه بامرام و شیدا را تا می‌توانید انتشار دهید، شاید سبب شود که یک شکارچی برای همیشه تفنگش را به دیوار منزلش آویزان کند.
و بالاتر از آن انسان ها یاد بگیرند با بدست آوردن هر روزی ای به فکر هم نوعان خود هم باشند.

موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ | 17:19 | نویسنده : رضا حسینی |
جنـگل های شگفت انگیـز جهان را بشناسیـم


مناطق جنگلی همواره یكی از پرطرفدارترین نقاط برای سفر و گذراندن تعطیلات در سراسر دنیا محسوب می‌شود. آرامش جنگل و احساس نزدیكی با طبیعت همواره برای گردشگران جاذبه داشته است. این جاذبه طبیعی باعث شده تا بسیاری از برنامه‌ریزان تورهای گردشگری، توجه ویژه‌ای به مناطق جنگلی نشان داده و از سوی دیگر افراد زیادی نیز برای استفاده از این علاقه و استقبال، اقدام به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های توسعه گردشگری جنگلی كرده‌اند. شاید مهم‌ترین موضوعی كه باید در این مساله مدنظر قرار داده شود، اهمیت حفظ و عدم آسیب‌رسانی به بافت و طبیعت جنگل به هر دلیلی است.

جنگل سونداربانس

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اطمینان دارم تمامی خوانندگان انتظار داشتند در صدر این فهرست نام جنگل آمازون را ببینند و بدون شك بیشتر شما نام جنگل سونداربانس را كه در صدر فهرست زیباترین جنگل‌های جهان قرار گرفته نشنیده‌اید. جنگل سونداربانس كه به زبان بنگالی یعنی جنگل زیبا بزرگ‌ترین جنگل یكپارچه گونه‌های درختی آب شور به شمار می‌رود (مشابه آن را می‌توان در جنگل حرا در مناطق جنوبی ایران مشاهده كرد).

این جنگل در بین كشورهای هندوستان و بنگلادش قرار گرفته و نظیر مناظر زیبای آن را در هیچ جای دیگر دنیا نمی‌توان مشاهده كرد. مهم‌ترین گونه جانوری موجود در این جنگل ببرهای مشهور آسیایی یا همان ببر بنگال است. بیش از 300 گونه گیاهی به همراه تعداد زیادی از گونه‌های مختلف حیوانات در این جنگل ثبت شده‌اند. وجود پوشش گیاهی متنوع و گرمسیری به همراه صدها كانال آب شور كه به دریا منتهی می‌شود در كنار ده‌ها رود و چشمه آب شیرین مجموعه‌ای بی‌نظیر و زیبا از بافت جنگلی را به وجود آورده‌اند كه دیدن این مناظر می‌تواند آرزوی هر گردشگر دوستدار طبیعت باشد.


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، گردشگری دیگر کشورها ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ | 12:5 | نویسنده : رضا حسینی |
کارگاه ابزار شناسی شکار و کمپینگ فروشگاه جلفا

کلاس راهنمای گردشگری مناطق روستایی و کوهستانی 

با سپاس از دوستان خوبم در فروشگاه جلفا

k9yyd8x6zn84bsqdzsqn.jpg 


موضوعات مرتبط: اطلاع رسانی دانشجویان رشته های گردشگری و هتلداری ، گالری عکس تورها ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ | 23:10 | نویسنده : رضا حسینی |

5 جزیره عجیب در دنیا
5جزیره عجیب در دنیا

 

جهان دارای عجایب بیشماری است اما این پنج جزیره از عجیب ترین مکانهای دنیا هستند که هنوز بسیاری از ابعاد آنها ناشناخته مانده است.

 

 

جزیره دوار

مدتها قبل، یک کشتی باری یونانی چرخش یک شیء بزرگ در فاصله 1000 متر جلوتر از خود را شاهد بود. آنها فکر می‌کردند که آن یک هیولا بزرگ است و کاملا ترسیده بودند. پس از نزدیک شدن متوجه یک جزیره شدند که با سرعت بسیار سریع در حال چرخش است. در سریعترین حالت این جزیره در هر دقیقه یک دور می‌زند و در آرام ترین حالت هر 12 دقیقه یک دور می‌زند. چرا یک جزیره در اقیانوس باید خود را بچرخاند؟ محققین هنوز پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اند.

5جزیره عجیب در دنیا

 

جزیره‌ای دو شقه

این جزیره غیر معمول در اقیانوس آرام واقع شده است. گاهی اوقات این جزیره به دو قسمت تقسیم می‌شود ولی مجددا به طور خودکار تبدیل به یکی می‌شود. هیچ پیش بینی زمانی برای تقسیم و ادغام جزیره وجود ندارد. جدا بودن آنها حداقل 1-2 روز و گاهی اوقات 3-4 روز است و فاصله این دو قسمت از هم به 4 متر هم می‌رسد.

5جزیره عجیب در دنیا

 

جزیره مرگ!

سمور جزیره‌ای تنها در نزدیکی ساحل شرقی کانادا است. این جزیره بدون هیچ موجود زنده از قبیل حیوانات و گیاهان است. و تنها سنگ‌های سبز در نزدیکی جزیره وجود دارد. عجیب ترین چیز این است که هر زمان که یک کشتی به نزدیکی جزیره می‌رود قطب نمایش از کار می‌افتد! برخی مردم به آن جزیره مرگ می‌گویند.

5جزیره عجیب در دنیا

 

جزیره گریه

در این جزیره شما یک صدای گریه عجیب در طول روز و شب خواهید شنید. به نظر می‌رسد این صداها همیشه شنیده می‌شدند. بعضی اوقات صداها مانند ضجه و زاری کردن پرندگان است. تاریک، دلگیر و وحشتناک است. هرگاه یک کشتی از آنجا می‌گذرد مسافران آن احساس کنجکاوی و حیرت می‌کند اما تا کنون هیچ کس جرات رفتن به جزیره را نکرده است که به ما بگوید در آنجا چه می‌گذرد ؟

5جزیره عجیب در دنیا

 

جزیره متحرک

این جزیره احتمالا پا دارد چون حرکت می کند! به خصوص وقتی که باد خیلی شدید می‌آید مانند یک قایق که باز است جابجا می‌شود و از آنجا که باد در دریا روز و شب می‌وزد این جزیره در 200 سال گذشته 20 کیلومتر جابجا شده است. در واقع در هر سال 100 متر حرکت کرده است.

5جزیره عجیب در دنیا

موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، گردشگری دیگر کشورها ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ | 12:16 | نویسنده : رضا حسینی |
به نقاط سیاه روی دیواره این سد دقت کنید و حدس بزنید که چی میتونن باشن؟!!

گروه اینترنتی ایران ســــان | www.IranSun.net

گروه اینترنتی ایران ســــان | www.IranSun.net

موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ | 12:2 | نویسنده : رضا حسینی |

زایمان عقرب
عقرب قبل از زایمان

زایمان عقرب

عقرب قبل از زایمان

پشت عقرب
 شکافته می‌شود تا بچه‌ها از آن خارج شوند
پشت عقرب شکافته می‌شود تا بچه‌ها از آن خارج شوند
روز دوم هم بچه ها در حال خارج
 شدن هستند
روز دوم هم بچه ها در حال خارج شدن هستند
روز سوم هم خروج بچه ها ادامه دارد
روز سوم هم خروج بچه ها ادامه دارد
روز
 چهارم بچه ها خارج می‌شوند و پراکنده می‌گردند
روز چهارم بچه ها خارج می‌شوند و پراکنده می‌گردند
روز پنجم؛ آخرین روز خروج بچه‌هاست و مادر همچنان پابرجاست
روز پنجم؛ آخرین روز خروج بچه‌هاست و مادر همچنان پابرجاست
بعد از پایان یافتن وضع حمل،


 پشت
 عقرب همانند روز اول بر می‌گردد و درست می‌شود !
بعد از پایان یافتن وضع حمل، پشت عقرب همانند روز اول بر می‌گردد و درست می‌شود !
-- With Best Regards Mojtaba Hoseini PhD Student of Medical Physics Medical Physics Group Ahwaz University Of Medical Sciences Ahwaz, Iran


موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۱ | 13:19 | نویسنده : رضا حسینی |
 
کوییک سیلور آدرنالین خونتان را بالا خواهد برد
کمپین +16 ماجراجویی در طبیعت
 
"کوییک سیلور" در ایران اولین برنامه هیجان انگیز خود را به راه میاندازد. در این برنامه که 3 هفته برای مقدمات آن زمان خواهیم داشت توسط گروههای اسکیت سوار برگه هایی با شماره سریال بین مردم توزیع خواهد شد و در تاریخ 13 مرداد قرعه کشی از بین این شماره ها انجام خواهد گرفت و 10 نفر بعنوان منتخب اعلام می شوند.

این ده نفر از این به بعد تحت تمرین ده نفر متخصص به سرپرستی شهرام راد چهره مشهور ورزشهای هیجانی در خواهند آمد و در شهریور ماه به مدت سه روز در دره های کمجل سفر خواهند کرد. گفته میشود نام کمجل برگرفته از منطقه ای در بالای دره است . از ابتدا تا انتهای دره حدود 1000 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد و یکی از نکات جالب آن پایان مسیر است که به جاده چالوس ختم می گردد. ره کمجل یکی از دره های فنی معروف ایران زمین به شمار میرود که از نخستین پیمایش آن بیش از یک دهه نمی گذرد و با این حال هر سال تیم های بیشتری از آن دیدن می کنند . پیمایش این دره زیبا با عبور از حدود 30 آبشار همراه است که باید با استفاده از طناب و به صورت فرود انجام پذیرد . از نکات جالب این کمپین کامل بودن آن است چرا که ما به صورت مستقیم پخش زنده از این دره نوردی خواهیم داشت. البته قرار شده با دو شرکت بزرگ مخابراتی در این زمینه تعاملاتی داشته باشیم. اجازه بدهید بقیه این برنامه به موقع برای شما اعلام شود تا هیجان بیشتری را لمس کنید. 3 روزهیجان در این دره ها و نمایش جهانی Online برای همه فرصتی مناسب هست. این برنامه نیز توسط صدرا شریعتمداری طراحی شده که چندی پیش برنامه های " بازگشت به کاموا" و " کفشهایم در سال 2100" را از وی دیده بودیم.

موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، برنامه تورهای گردشگری ، بهترین برنامه های طبیعت گردی ، کوه و کوهنوردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۱ | 11:22 | نویسنده : رضا حسینی |
از شر پشه ها و حشرات موذی در فصل گرم خلاص شوید!
با آمدن فصل گرما انواع و اقسام پشه  و مگس و حشرات موذي در دسته هاي صد هزار تايي فوج فوج از راه ميرسند تا دمار از روزگار مردمان برآرند از اين راه بسيار ساده و جذاب استفاده كنيد تا از هجوم مغول وار حشرات موذي كه در دسته هاي صد هزار تايي فوج فوج از راه ميرسند تا دمار از روزگار مردمان برآرند بر شما گزندي نرسد.يك قوطي پلاستيكي نوشابه را از وسط نصف كنيد در نيمه ي پايين مقداري آب و شكر بريزيد سپس نيمه ي بالايي را برعكس داخل نيمه ي پاييني قرار دهيد بنحوي كه تشكيل يك قيف بدهد.تله ي حشرات شما آماده است!حشرات جذب دي اكسيد كربن ميشوند همان طور كه جذب دي اكسيد كربن خروجي از تنفس شما ميشوند و در انتها همان گونه كه در تصوير هم مشاهده ميكنيد اين ترفند خيلي موثر است!
http://www.redlink1.com/mydocs/new-group/41/11.jpg
 

موضوعات مرتبط: اطلاع رسانی دانشجویان رشته های گردشگری و هتلداری ، گردشگری سلامت ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : یکشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۱ | 21:29 | نویسنده : رضا حسینی |

 

تمساح‌سفید نادرترین گونه جانوری‌ جهان
این تمساح فقط یک فوت قد دارد و یکی از دو مخلوق نادر جهان است. وزن این گونه نادر جانوری اندکی بیش از ۱۴ پوند است. درباره چرایی این اتفاق نیز گفته می شود دلایل ژنتیکی با نام لوسیزم (Leucism) به معنی کم شدن رنگدانه های پوست جانور علت سفید شدن ان است و نباید این تمساح را با آلبینو (زال) اشتباه گرفت.


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : پنجشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۱ | 8:26 | نویسنده : رضا حسینی |

ببر سفید را حرامزاده می‌‌نامند چرا كه این‌گونه فقط و فقط در اثر جفت‌گیری دو ببر برادر و خواهر،
پدر و دختر و یا مادر و پسر پدید می‌آید! اما واقعیت آن است كه ببر سفید حیوان كامل و مقاومی نیست.
سالیان سال است كه افواه عمومی و حتی مطبوعات از «ببر سفید سلطنتی بنگال» نام می‌برند و زیبایی آن را مورد تحسین و تجید قرار می‌دهند، حال آنكه اصولا چنین گونه‌ای وجود خارجی ندارد! اینها و ده‌ها واقعیت دیگر درمورد ببرهای سفید، شیرهای سفید، ببرهای پلنگی، جاگوار سیاه و دیگر حیواناتی كه انحراف و دگرگونی ژنتیكی دارند وجود دارد كه بسیاری از ما درباره آن كمتر شنیده‌ایم.
 واقعیت این است كه ببرهای سفید در طبیعت آزاد وجود ندارند و تنها در اسارت می‌توانند زندگی و زاد و ولد كنند. زاد و ولد آنان به صورت عمومی از پدر به دختر، برادر به خواهر و به همین ترتیب امكان‌پذیر شده است. اشكال دیگر در مورد این حیوانات این است كه اساسا آنها با استفاده از تكنولوژی و غالبا روش‌های ناراحت‌كننده صرفا برای آن كه سفید هستند یا پوستشان با دیگر اعضای گونه‌شان تفاوت دارد تولید می‌شوند (!) و این مورد اعتراض جمعی از طرفداران حیات وحش و محیط زیست است.
همه ببرهای سفید چشم‌های لوچ دارند، چه كاملا مشخص باشد و دیده شود و چه نامشخص باشد. علیت این است كه ژنی كه باعث سفید شدن رنگ پوشش حیوان می‌شود عصب بینایی را به طرز نادرستی به مغز متصل می‌كند. به همین دلیل است كه رام‌كنندگان ببر از ببرهای سفید خیلی خوششان می‌آید؛ آنها خیلی به صاحبان خود وابسته هستند. زمانی افسانه‌ای درست كرده بودند مبنی بر اینكه ببر سفید به شدت كمیاب بنگال وجود دارد كه تحت حفاظت است و برای نسل‌های آینده حفظ می‌شود. واقعیت این است كه ببرهای سفید حتی ببر بنگال خالص هم نیستند، بلكه در اصل از آمیزش دو نژاد ببر سیبری و بنگال به وجود آمده‌اند.

S A L I J O O N

موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ | 13:7 | نویسنده : رضا حسینی |
 

dvd gps 206

آستانه دهاقان - اردیبهشت ۹۱

dvd gps 206

لاله های واژگون دهاقان اردیبهشت ۹۱

dvd gps 206

لاله واژگون زرد مخصوص دهاقان

dvd gps 206


موضوعات مرتبط: برنامه تورهای گردشگری ، گالری عکس تورها ، بهترین برنامه های طبیعت گردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده

تاريخ : شنبه بیستم خرداد ۱۳۹۱ | 14:18 | نویسنده : رضا حسینی |

سبزپرس: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اخیراً تلاش می کند تا روز 1۸ اردیبهشت را به نام روز ملی «پرندگان مهاجر» و یا روز ملی «پرنده نگری» معرفی کند. اقدامی که در جایگاه خود بسیار قابل تمجید است.

 موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 8:56 | نویسنده : رضا حسینی |
تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ | 9:43 | نویسنده : رضا حسینی |
تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ | 7:42 | نویسنده : رضا حسینی |
غروب در کویر میغان اراک(کویر دریاچه ای) محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر

meighan desert -arak - iranwww.iranteravel.blogfa.com

لطفا سفر کنید   گالری گزارش تصویری سفرهای ما     http://meme.yahoo.com/iranteravel


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، گزارشهای سفرهای گروه گردشگری کویر ، گردشگری استانها ، کویر و کویر نوردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : دوشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۱ | 13:6 | نویسنده : رضا حسینی |

 برندگان عکاسان حیات وحش  

این عکس بخشی از مجموعه عکسهای این عکاس درباره قوها است که قوهای وحشی را بر روی دریاچه «کوشارو» در هوکایدوی ژاپن نشان می‌دهد....

برترین عکاسان سال حیات وحش Veolia در سال 2011 در مقولات مختلفی از جمله طبیعت، پرتره هایی از حیوانات، دنیای زیر آب و ... اعلام شدند. Veolia Wildlife Photographer of the Year یکی از مهمترین جوایز عکاسی در دنیا است که همه ساله به بهترین عکاسان فعال در عرصه طبیعت و حیات وحش اعطا می‌شود.  

   

عکسی از"دانیل بلترا" از اسپانیا برنده جایزه عکاس طبیعت این عکس، یکی از 6 تصویری است که این عکاس سال گذشته از نشت نفت در خلیج مکزیک گرفت  

   

  عکسی از "استفانو اونترتاینر" از ایتالیا برنده جایزه مقوله چشم اندازهای خلاق طبیعت این عکس بخشی از مجموعه عکسهای این عکاس درباره قوها است که قوهای وحشی را بر روی دریاچه "کوشارو" در هوکایدوی ژاپن نشان می‌دهد  

   

  عکسی از "مارکو کلمبو" از ایتالیا برنده جایزه مقوله پرتره هایی از حیوانات این در استان لمباردیای ایتالیا گرفته شده است    

   

عکسی از "بنس مته" از مجارستان برنده جایزه ویژه "اریک هاسکینک" این عکس که "چشم انداز پلیکان" نام دارد بر روی دریاچه "کرکینی" در یونان گرفته شده است    

   

 

عکسی از "پل ساودرز" از آمریکا برنده مقوله دنیای زیر آب این عکس با عنوان "زیبایی غولها" در میان آیسبرگهای "اسوالبارد" در نرژو گرفته  شده است  

   

عکسی از "استفان وته" از فرانسه برنده جایزه مقوله مکانهای وحش این عکس در "کرو دو فن" در غرب سوئیس گرفته شده است. عکاس برای تهیه این عکس از راه شیری مجبور شد دو ساعت در دمای 15 درجه سانتیگراد زیر صفر راه برود. عنوان این عکس "طاق آسمانی" نام دارد.

 


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، معرفی جهانگردان برتر ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 7:48 | نویسنده : رضا حسینی |
 

شيوه نقل و انتقال پرنده ها کاملاً با هم متفاوت است. تعدادي از آنها پرواز مي کنند، بعضي مي توانند خيلي خوب بدوند و بعضي شنا مي کنند و برخي ترکيب آنها را انجام مي دهند.
بيشتر پرندگان مي توانند پرواز کنند و طاووس يکي از اين پرندگان است، اما آيا تا کنون پرواز اين پرنده بسيار زيبا را ديده ايد؟

موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ | 14:6 | نویسنده : رضا حسینی |

 
تصاویر شگفت انگیز و زیبا از گردهمایی ۱٫۳ میلیون غاز
 
تصاویری زیبا و بدیع از گردهمایی غازها از مهاجرت از خلیج مکزیک به پارک ملی حیات وحش در مرکز کانادا در شروع بهار

موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیستم آذر ۱۳۹۰ | 14:20 | نویسنده : رضا حسینی |
عکاسی در شب از حیوانات/ تصاویر عکاسیهای حاصل یک فناوری جدید
فناوری جدید عکاسی به عکاسان حیات وحش امکان می دهد در تاریکی شبها و بدون اینکه جانداران از حضور عکاس در نزدیکی خود آگاه شوند از حیوانات مختلف تصاویری جالب توجه به ثبت برسانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حیوانات زیادی وجود دارند که برای فرار از دیده شدن توسط انسانها و شکارچیان، شبها را برای بیرون آمدن و غذا خوردن انتخاب می کنند که البته با پیشرفت تکنولوژیهای تصویربرداری این استتار نیز دیگر برای آنها کارساز نخواهد بود، دست کم درباره انسانها.

عکاسان حیات وحش برای ثبت تصاویر ناب از لحظات زیبای زندگی حیوانات تلاش بسیاری می کنند اما تنها گاهی موفق می شوند که چنین تصاویری به ثبت برسانند.

اما اکنون با کمک شیوه ای ویژه از عکاسی عکاسان نشنال جئوگرافیک تصاویر زیبایی را از زندگی زرافه ها، شیرها و ببرها در تاریکی شب به ثبت رسانده اند. این تصاویر زیبا با ترکیبی از فناوری بهبود  نور و حرارت سنجی به ثبت رسیده اند.

تصاویر نشاندهنده این حقیقت هستند که چرخه حیات پس از غروب خورشید چگونه همچنان به حرکت خود ادامه می دهد. با استفاده از این تکنیک جدید حتی می توان از موجوداتی که در زیر آب در حال شنا هستند نیز تصویربرداری کرد. در این میان شاید تصویر 15 شیری که در صحرایی در شرق آفریقا گوش به صدای شکار خود سپرده اند از همه زیباتر باشد:

گله ای از زرافه ها در کنیا
این جانداران از اینکه کسی در این تاریکی در حال تصویربرداری از آنها است کاملا بی اطلاعند

فیلهای آفریقایی در کنیا

سه شیر جوان در حال خوردن یک زرافه

گله ای از شیرها به صدای شکار خود گوش سپرده اند

خانواده ای از فیلهای آسیایی در حال چریدن در پارک ملی یالا در سریلانکا


موضوعات مرتبط: اخبار گردشگری ایران و جهان ، طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ | 10:3 | نویسنده : رضا حسینی |
منطقه پانتانال در بین ایالت های ماتو گروسو و ماتو گروسو دو سول در قلب آمازون برزیل واقع شده و از سوی یونسکو به عنوان میراث بشریت به ثبت رسیده است. پانتانال از لحاظ تنوع نباتی و جانوری بسیار غنی و تماشایی است و برای عکاسان حیات وحش یک بهشت محسوب می شود. پانتانال وسیع ترین منطقه مرطوب کره زمین بوده و مدت ۴ ماه در سال یک مرداب وسیع را تشکیل می دهد. حیات وحش پانتانال. ۴ تیر ۹۰ . منبع: مگزین وویاژ. گزارش: بهرام افتخاری.
 

 

موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ | 20:8 | نویسنده : رضا حسینی |
مسئول پروژه یوز پلنگ آسیایی گفت: مجموعاً ۷۰ تا ۸۰ قلاده یوزپلنگ در کشور وجود دارد ولی ما ۱۰۰ تا ۱۱۰ قلاده را نیز برآورد می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس علیرضا جورابچیان امروز در نشست خبری در خصوص وضعیت یوزپلنگ آسیایی که در پارک پردیسان برگزار شد، اظهار داشت: اصولاً به عنوان کارشناس محیط زیست و مسئول پروژه یوزپلنگ آسیایی اگر موفقیتی نصیب این پروژه شده است صرف‌نظر از فعالیت محیط‌ بانان، فعالیت رسانه‌های عمومی از مهمترین اقدامات برای بالا بردن افکار عمومی و حساس کردن مردم و علاقه‌مندان به حیات وحش بوده است.
جورابچیان در خصوص خلاصه‌‌ای از مسئولیت‌ها و فعالیت‌های پروژه یوزپلنگ آسیایی افزود: پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به صورت فعالیتی در کشور مطرح است که توجه علاقمندان محیط زیست را به خود معطوف کرده و علیرغم اعتبارات ناچیز فعالیت‌های خوبی را در این پروژه انجام داده‌ایم.
مسئول پروژه یوزپلنگ آسیایی ادامه داد: بخشی از فعالیت ما در پروژه یوزپلنگ آسیایی مربوط به اطلاع‌رسانی، مشارکت مردمی و شریک کردن جوامع محلی زیستگاه یوز در حفاظت از این حیوانات است.

یوزپلنگ آسیائی پارک ملی توران / عکس از: فریبرز حیدری

یوزپلنگ آسیائی پارک ملی توران / عکس از: فریبرز حیدری

 


موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ | 20:2 | نویسنده : رضا حسینی |
مدیرکل محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: تعداد محیط بانان در ایران ۱۲ برابر کمتر از استانداردهای جهانی است.
محیط بان شکاربان
به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقرصدوق در نشست خبری که روز یکشنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا تعداد محیط بانان برای حفاظت از یوز کافی است گفت: در حال حاضر در ایران هر ۱۲ هزار هکتار از زیستگاهها توسط یک محیط بان حفاظت می شود در حالیکه طبق استانداردها بایستی برای هر هزار هکتار یک محیط بان وجود داشته باشد.
وی با اشاره به وسعت ۶٫۵ میلیون هکتاری وسعت زیستگاههای یوز در ایران اظهار داشت: تنها ۹۰ محیط بان برای این وسعت به هیچ عنوان کافی نیست؛ آن هم در شرایطی که این ۹۰ محیط بان امنیت شغلی ندارند و به صورت قراردادی به سازمان محیط زیست خدمت کرده و معمولا هر چند ماه یک بار حقوق می گیرند.
به گفته صدوق پیش از اجرای پروژه حفاظت از یوز ۵۰ نفر محیط بان در زیستگاههای یوز حضور داشتند و در سال اول اجرای پرژه ۳۰ نفر به این تعداد اضافه شد و در سال بعد ۱۰ نفر ولی هنوز تا رسیدن به تعداد ایده ال فاصله زیادی وجود دارد.
موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ | 20:1 | نویسنده : رضا حسینی |
یک بهله سارگپه پابلند و یک بهله دلیجه معمولی صبح امروز در استان قم رهاسازی شد.

سارگپه پابلند

سارگپه پابلند / long-legged buzard

این دوپرنده را یکی از پرنده فروشان قم از فردی خریداری کرده بود و پس از تحویل به اداره محیط زیست استان قم در یکی از مناطق استان قم رهاسازی شد.

سارگپه پابلند یکی از پرندگان شکاری حمایت شده میباشد که دردشت های وسیع،نواحی نیمه بیابانی و کوهستان ها به سر می برد.

دلیجه معمولی نیز یکی دیگر از پرندگان شکاری و ازتیره شاهین سانان بوده وجز پرندگان حمایت شده محسوب میشود.

 

 

 

 دلیجه / common kestrel

دلیجه / common kestrel

 


موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : سه شنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۰ | 20:0 | نویسنده : رضا حسینی |
قوانین اخلاقی در اکوتوریسم

قوانین اخلاقی در اکوتوریسم :

 


موضوعات مرتبط: چگونه بهتر سفر کنیم ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نهم تیر ۱۳۹۰ | 12:44 | نویسنده : رضا حسینی |

نکات مهم مربوط به بخش مناطق حفاظت شده و قوانین صید و شکار(کلاس اکوتوریسم)


Photo by Fred Vnoucek

Photo by Fred Vnoucekموضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۰ | 12:44 | نویسنده : رضا حسینی |

نام فارسی :قوچ (نر) و میش (ماده) اوریال / گوسفند وحشی   اوریال

نام انگلیسی: Urial

نام علمی: Ovis oriental is arkal

خانواده: خانواده ی گاوسانان  (Bovidae)

جمعیت: نامعلوم


« قبلي قوچ اوریال، پارک ملی تندوره، دی ماه 84
بعدي »


 

 

 

موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ | 7:58 | نویسنده : رضا حسینی |

تورهای ماجراجویانه و بسیار جذاب دیدار از حیات وحش با توجه به نیاز اساسی به عشق و علاقه فراوان به طبیعت و جانوران آن . نیاز به حس مسئولیت پذیری بسیار بالا و فرهنگ خاصی دارد که تنها با اکتساب این فرهنگ از با تجربه ها و کارشناسان و محیط بانان زحمتکش این سرزمینهای تسخیر نشده توسط انسان میتوانیم به آن فرهنگی برسیم که آمادگی رفتن به چنین تورهایی را در خود ببینیم ( این امر کاملا مشمول اینجانب نگارنده این متن هم میشود )

تورهای حیات وحش شباهت بسیار زیادی به شکار دارد و این شباهت در لوازم و ادوات اینگونه تورها با لوازم و ادوات شکار  ( راهنمای خرید تجهیزات تور حیات وحش ) کاملاْ مشهود است و علاوه بر لوازم و ادوات شباهت در اصول حرکت تیم در تمامی گشتهای حیات وحشی تا اصول کمین کردن و اصول کمپ زدن و قوانین خاص این کمپینگها در این برنامه ها تا سایر علوم لازمه برای اینگونه تورها با موارد مشابه در شکار نشان از نزدیکی این دو امر با هم دارد و تنها یک تفاوت ساختاری در اینگونه تورها با تورهای شکار وجود دارد و  آن تبدیل اسلحه یا ملزومات کشتار حیوانات به دوربین عکاسی و ملزومات نمونه گیری و کارهای تحقیقاتی برای کارشناسان محیط زیست است که در قالب توریست به دیدار حیات وحش مناطق مختلف می روند که البته بحث توریسم عمومی همان تبدیل اسلحه به دوربین عکاسی است .

 

 

نخستین اصل برای رفتن به یک تور حیات وحشی پذیرفتن و درک کامل این امر است که شما وارد محیط زندگی و خانه حیوانات شده اید و اینجا شما تملکی ندارید و حق هیچگونه تخریب و برخورد خود خواهانه ای در این سرزمین ندارید پذیرش این امر به شما این امکان را میدهد که خیلی زیباتر روابط حاکم در این زیستگاه رو درک کنید به نظم حاکم بر آن و به سلسله مراتب و درک حیات حاکم در آن که ما آن را وحشی می نامیم به درست یا به غلط پی ببریم

در تورهای حیات وحش مجهز بودن به ادوات و لوازم مورد نیاز اینگونه تورها اهمیت بالایی دارد چون در غیر این صورت علاوه بر از دست دادن شانس دیدن حیوانات امکان وجود خطرهای زیادی برای شما و همراهانتان خواهد بود . از این لوازم و ادوات کفش بسیار خوب ساق بلند سبک ترکینگ و لباسها و پوششهای کاملاْ استتار همان محیط ( استتار مخصوص جنگل برای جنگل و استتار بیابانی برای بیابان و استتارهای کامپیوتری اصل امریکا که گرمای بدن را استتار میکند که برای کسانی که برای دیدن و تحقیق بر روی مارها میروند که سیستم بینایی گرمایی دارند بسیار به کار می آید و استتارهای نیزار و ...  ) و قطب نمای خوب و نقشه های درست و اصولی و فنی و آشنایی به اصول نقشه خوانی و اگر خارج از ایران بودید استفاده از جی پی اس ( البته کاربرد جی پی اس بسیار رایج است اما فعالین نظامی معتقدند خطای جی پی اس در ایران چیزی حدود ۶۰۰ متر است که گهگاهی میتواند برای بعضی سفرها بسیار خطرناک باشد و علاوه بر این جی پی اس در اتفاقات و سوانح طبیعی که در آن گرفتار آمده اید تا یک میزانی که باطری داشته باشد میتواند کمک یار شما باشد و بعد از اتمام باطری کاملاْ بی استفاده خواهد بود . ) و همینطور سایر ادواتی که در راهنمای خرید درج گردیده را می توان نام برد که برای صحبت تکراری نکردن در این مقاله به طور کامل به آنها نمی پردازم .

در تورهای حیات وحش حضور یک راهنمای حرفه ای و متخصص و و با تجربه  و آشنا به کل منطقه و رفتار شناسی حیوانات آن منطقه همراه گروه بسیار ضروریست

 

 

نکات ضروری برای همسفران

 

۱ -  در تورهای حیات وحش در هنگام گشت تمامی مسافرین باید به صورت تکی و انفرادی و در یک خط و پشت سر هم حرکت کنند این حالت چند مزیت دارد .

۱ - وقتی کنار هم راه بروید خواه نا خواه از موضوعاتی که می بینید به حرف می آیید و با فرد کناریتون شروع به حرف زدن میکنید که همین امر باعث بر هم زدن قانون مهم و اساسی سکوت مطلق و حرف نزدن می شود که با شکستن سکوت شانس دیدن حیوان را از دست خواهید داد

۲ -  وقتی کنار هم راه میروید در مسیر خود گیاهان زیادی را زیر پاهای خود از بین می برید و شاید بسیاری از ردها را که ممکن است شما را برای رسیدن به حیوان مورد نظر یاری کند با حرکت بی دقت  خود یا همراهتان از دست بدهید ولی اگر راهنمای خبره شما در جلوی گروه حرکت کند با دقت تمامی ردها را دیده و دنبال میکند که همین امر شما را میتواند زودتر به محل دیدن حیوان مورد نظر هدایت نماید

۳ -  صدای کشیده شدن و کوبیدن قدمهای یک جمع فشرده و در حال حرکت در کنار هم بسیار مشخص تر از چندین گام با فاصله و متفرق است ( البته دوستان همسفر سعی کنند در تمام مدت گشت در منطقه پای خود را به آهستگی و بدون کشش یا کوباندن به زمین بگذارند )

۴ -  در تمام مدت برنامه گروه نه باید زیاد به هم بچسبد و نه باید به خاطر عکاسی شخصی فاصله های زیاد بین آنها ایجاد شود به گونه ای که نتوانند همدیگر را خوب ببینند ( دوستان گرامی توجه داشته باشند که چنین برنامه هایی با برنامه های گلگشتی فرق اساسی دارد و هدف عکاسی هنری از منظرهای نامرتبط به هدف بازدید که دیدار از حیات وحش منطقه است نه چشم اندازهای منطقه نیست بنابراین باید سعی شود جوری گروه همگن و بدون ایست حرکت کند که مجال فرار و دور شدن حیوان از دید ما با بی نظمی در حرکت گروه داده نشود و با حرکت منظم و اصولی همه به موقع بتوانیم به نقطه مورد نظر حاضر بوده و از حیوان مورد نظر در منظر خود عکس برداری کنیم به عبارتی شکار لحظه نماییم و بتوانیم به سرعت و بدون صحبت و سریع همه کمین کنیم که دیده شدن یک نفر از گروه ممکن است به قیمت فرار حیوان از دید گروه تمام شود ) پس در چنین برنامه هایی سعی بر آن است که همگام با مسئول گروه در جلوی تیم حرکت نماییم و نسبت به علایم و درخواستها و هشدارهای او سریع واکنش نشان دهیم .

۵ -  در اینگونه تورها قبل از عزیمت به منطقه دقت کنید که موبایل و جی پی اس خود را کاملاْ سایلنت نمایید و ساعت خود را از آلارم در آورده و هر گونه ادواتی که تولید صدا میکند را یا همراه خود نیاوریم یا سایلنت کنیم که تولید صدایی نکند که باعث فرار حیوان شود

یکی از اساتید عکاسی در بیان یکی از تجربیاتش می گفت که بعد از طی مسیر بسیار دشوار بیابانی در منطقه بی آب و علف درست هنگامی که متوجه حضور یک گله گور نایاب ایرانی پشت تپه شده بود هنگامی که در حالت کمین آرام آرام در حال رفتن به سمت بالای تپه برای عکاسی کردن از این گورها بود ناگهان صدای آلارم جی پی اسش باعث فرار تمامی گله و ناکام گذاشتن وی در عکاسی از گورهای ایرانی برای این عکاس بعد از آنهمه زحمت شد بنابراین توصیه میشود حتماْ به این نکته مهم و کلیدی توجه نمایید

 

نکته مهم :  در اینگونه تورها عاملهای مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم عوامل زیر است :

۱ -  ردهای پاهای حیوانات در روی شن و ریگ و گل و برف و ...  که با دقت در تازگی و کهنگی و شناختن ردهای حیوانات و یا با توجه به توضیحات راهنما شناختن ردهای مختلف و حس نزدیک شدن و دنبال کردن ردها بسیار تجربه جذابی خواهد بود به خصوص که تکرار ردهای تازه را مدام در مسیر ببینید

در فصل گاو بانگ در مناطق مرتفع تنگه گل در حال راهپیمایی بودیم اتفاق جالبی که در این مسیر داشتیم حرکت کردنمان درست چیزی کمتر از یک ساعت پشت رد یک پلنگ ماده بود و ردهایی که مدام تازه تر می شد و جای چنگال پلنگ بر روی زمین که برای تعیین حریم زمین را میکند تا بزرگی چنگال و قدرت خود را به رقیبان خود یاد آور شود و در کنار این رد پلنگ رد یک مارال یا همان گاو کوهی که آنهم تازه بود حس غریب و جذابی را در ما ایجاد کرده بود که قابل وصف نبود و داستانهایی که محیط بان زحمتکش منطقه از غرور پلنگ میگفت و اینکه این حیوان همیشه از مسیرهای مالرو محل عبور آدمیزاد رفت و آمد میکند و اینکه تنها حیوانی است که بسیار با غرور از مقابل انسان فرار میکند و یاد و خاطره مهتاب درشت شب قبل در بهشت پلنگهای پارک ملی گلستان دشتهای زیبای آلمه  که نا خود آگاه من رو یاد شعر ماه و پلنگ می انداخت

۲ -  توجه به بوته های شکسته شده و یا کوبیده و له شده و یا خراشیدگی حاصل از ناخنهای حیوانات و یا گذاشتن رد از بوی حیوان برای تعیین قلمرو و ... میتواند شما را به حیات وحش منطقه آگاه تر سازد

۳ -  یک نشانه بسیار مهم سرگین یا همان مدفوع و گهگاهی ادرار تازه حیوان است که برای بسیاری از زیست شناسانی که با دید پژوهشی وارد یک منطقه می شوند دارای اهمیت علمی بسیار بالایی می باشد لازم به ذکر میدانم بعضی از این ادرارها برای تعیین حریم حیوانات هم می باشد که دارای بوی خاصی هم می باشند که به حیوان مهاجم هشدار لازم را می دهد

۴ -  بقایای استخوان و لاشه حیوانات در یک منطقه میتواند نشان از حضور حیوانات شکارگر بزرگی در منطقه باشد البته اگر جثه شکار کوچک باشد میتواند نشان از حضور حیوانات لاشه خوار هم باشد به عنوان مثال حجم گسترده استخوانهای مختلف حیوانات در غار کفتارهای نایبندان طبس

اما عموما روی لاشه پرندگان و بررسی آنها میتوان فهمید پرندگان شکاری فعال آن منطقه چه پرندگانی هستند و یا اطراف قصر پلنگ در خوارتوران هم عموما لاشه زیاد دیده می شود و استخوانهای قدیمی

۵ -  یکی دیگه از مزایای سکوت در مدت گشت گوش سپردن به صداها و آواهای طبیعت است که میتوانیم با دیدن و توجه به صدای حیوان به شناخت خود از آواهای طبیعت بیفزاییم و بعدها بدون دیدن حیوان از روی صدا بتوانیم تشخیص بدیم این صدای چه حیوانیه  و در آن منطقه چه نوع حیواناتی حضور دارند به عنوان مثال در منطقه باران کوه در راهپیمایی شبانه خود از روی صدای یک شاه بوف موفق شدیم به محل نشستن آن نزدیک بشویم و یک شاه بوف بزرگ و با ابهت و با شکوه رو در شاخه های جنگل ببینیم حتی تمایز بین بعضی از پرندگان به علت شباهت ظاهری بسیار بالا تنها از روی صدا خواهد بود

متاسفانه بعضی از دوستان خود را از لذت چنین امری با گوش دادن موسیقی با گوشی گذاشتن در طول مسیر محروم میکنند که کم هم نبوده مواردی که من دیدم که به نظر من نوعی بی احترامی به موسیقی طبیعت هم به حساب می آید .

۶ -  عامل دیگر استفاده از حس بویایی است این حس میتواند بسیار راحت ما را به محل مرداری هدایت کند که میتواند گویای حوادث بسیاری باشد و در عین حال محلی است که در آن می توان هم شکارگر را اگر خوش شانس باشیم ، ببینیم و هم حیوانات لاشه خوار دیگر را که همه گرد یک سفره و بزم شکم چرانی جمع گشته اند

يكي از قوي ترين حواس حيوانات در طبيعت همين حس بويايي است چون در موارد بسياري به دليل استتار حيوانات در محيط زيستشان تشخيص شكارگر بسيار مشكل است و يا حتي تشخيص شكار براي همين مفهوم بوها در طبيعت با مفهومي كه ما از بو در زندگي خود داريم بسيار متفاوت است و اين رابطه بسيار نزديكي با حيات و بقاي حيوان دارد چه شكارگر كه به اين واسطه طعمه خود را راحتتر پيدا ميكند چه شكار شونده كه به اين واسطه از خطر فرار ميكند پس توجه داشته باشيم توصيه نزدن عطر يا ماده مولد بو را جدي بگيريم

چند سال پیش بوی تند لاشه در یکی از مناطق حفاظت شده در آفریقا توانست محیط بانان را از یکی از بزرگترین کشتار هاي حاصل از نبرد دو ابر شكارگر منطقه يعني شير و كفتار نمايد كه در آن صحنه کاراز تا چشم کار میکرد پر بود از لاشه کفتار و شیر و سفره اي كه براي حيوانات لاشه خوار فراهم گرديده بود

۷ -  توجه به زیستگاهها هم میتواند ما را به هدفمان که دیدار از حیوانی خاص در آن منطقه است نزدیکتر نماید شناخت زیستگاه حیوان مورد نظر میتواند بسیار کمک حال ما باشد که کجا دنبال حیوان مورد نظرمان بگردیم

به عنوان مثال هیچگاه نمیتوانیم در منطقه صخره ای به دنبال آهو که زیستگاه دشتی دارد بگردیم یا قوچ و میش و کل و بز رو در مناطق دشتی نمیتوانیم ببینیم یا مارال رو جز در مناطق جنگلی در جای دیگری نمیتوان مشاهده کرد حتی ارتفاع منطقه هم در نوع پوشش جانوری حایز اهمیت است چون با تغییر پوشش گیاهی نوع پوشش جانوری منطقه هم عوض می شود

۸ -   حضور حيوانات لاشه خوار در يك منطقه و تجمع آنها در طبيعت مي تواند گوياي مسايل زيادي باشد بدين جهت سعي شود در صورت نداشتن حداقل هاي امنيتي از نزديكي به محلهاي اينچنيني حتي المقدور پرهيز نماييد

البته موارد تخصصیتر دیگری هم هست که در اینجا ضرورتی ندیدم بیان کنم

امروزه عکاسی از حیوانات به خصوص پرندگان یکی از رایجترین علاقمندی عکاسان بزرگ دنیا شده و جاذبه ها برای این هنرمندان هم برای عکاسی با توسعه شاخه های اکوتوریسم بسیار متنوع و تخصصی شده است اين امر را با نگاهي اجمالي بر سايتهاي معروف عكس دنيا ميتوانيم به وضوح ببينيم

 

۲ -   در تمامی مدت گشتهای حیات وحش و قبل از عزیمت به گشت در منطقه به هیچ عنوان نباید از هیچگونه عطر و ادکلن و اسپری خوشبو کننده ای استفاده کرد و همینطور از هرگونه ماده ای که ممکن است بوی تندی ایجاد نماید همانند لاک ناخن و ...   . 

توجه داشته باشیم که در طبیعت بویایی حیوانات ، برجسته ترین عامل برای بقای آنهاست و ممکن است عطر تن شما را از فاصله چند کیلومتری به راحتی بشنوند

۳ -  آنقدر که رعایت سکوت در طبیعت مهم است شاید پوشیدن لباس استتار مهم نباشد و اگر گروه نتواند سکوت را حفظ نماید ممکن است شانس دیدن هر گونه حیوانی را از دست بدهد

 

در باب اصول استقرار در کمپینگ و فنون کمین کردن برای دیدن حیوانات هم در مجالی دیگر خواهم آمد و در اینجا توضیحات تقریبا مفصلی را خواهم گذاشت

باشد که سواد ناقص نگارنده بتواند گره گشای کسانی باشد که به تازگی میخواهند گام در این دنیای جذاب و جالب و پر از هیجان بگذارند

در پایان عذر خواهی میکنم که شتاب زدگی در ارایه هر چه سریعتر چنین متنی منو وا داشت که متنی رو ارایه کنم که فاقد هر گونه انسجامی در پس و پیش کردن و اولویت بندی مطالب بوده است .

با تشکر از سیامک نصیحتی

 


موضوعات مرتبط: طبیعت گردی و تجهیزات طبیعت گردی ، چگونه بهتر سفر کنیم ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : یکشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 17:38 | نویسنده : رضا حسینی |

جدیدترین گونه های زیستی کشف شده در سال 2008

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که پس از انقراض دایناسورها نسل جانداران به شکلی نامحسوس در حال انقراض است، کشف این موضوع که برخی از گونه ها تا به حال شناسایی نشده اند، بسیار خوشحال کننده خواهد بود.

an image

موضوعات مرتبط: بهترین برنامه های طبیعت گردی ، گردشگری دیگر کشورها ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ | 11:0 | نویسنده : رضا حسینی |
 

1- پایان دنیا نزدیک است. اگر فقط بتوانید یک نوع از حیوانات را نجات دهید، کدام را انتخاب می‌کنید؟
الف) خرگوش
ب) گوسفند
پ) گوزن
ت) اسب


 


موضوعات مرتبط: حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ | 10:26 | نویسنده : رضا حسینی |

شیر ایرانی گونه ای منقرض شده:

شیر از نیرومندترین و مشهورترین پستانداران ایران و جهان ، مدتی است که نسلش در سرزمین ایران از میان رفته است با امید به اینکه با هوشیاری و آگاهی نگذاریم که چنین سرنوشتی برای سایر گونه های جانوری ایران رقم زده شود در اینجا یادی از شیر ایرانی از دست رفته خواهیم داشت.Family: Felidae

Panthera Leo Persicus

مشخصات:

موها کوتاه، رنگ بدن زرد و بدون لکه یا نوارهای راه راه است. شیر نریال نسبتاً کوتاهی (در مقایسه با زیر گونه آفریقایی ) با موهای سیاه وزرد دارد. دم شیر ایرانی بلند با دسته ای از موهای سیاه در انتهای آن است.اندازه طول سر و تنه 150 تا 190 سانتی متر، دم در حدود 100 سانتی متر و وزن آن 150 تا 250 کیلوگرم می باشد. مناطق جنگلی ف بوته زارها و علفزارهای نزدیک به آب واقع در نواحی جنوب زاگرس و خوزستان زیستگاه شیر ایرانی بوده است.در گذشته پراکندگی وسیعی در مناطق جنوب و جنوبغربی ایران ، از جنگلهای اطراف رودخانه کرخه ، دز، کازرون به طرف مسجد سلیمان ، رامهرمز ، بوشهر ، کازرون تا دشت ارژن واقع در غرب شیراز است.

شیرها از نظر ویژگی فیزیکی و رفتاری شباهت زیادی به سایر گربه سانان دارند؛ سر کوچک ، پوزه کوتاه ، گوشهای نسبتاً کوچک و چشمهای درشت از جمله این ویژگیها هستند. دستها پنج انگشت و پاها چهار انگشت دارند که به ناخن های بلند و تیزی ختم می شوند. بالشتک های کف دست و پا به آنها کمک می کند که به آرامی به طعمه خود نزدیک شوند. سبیلها به عصب ارتباط دارند و برای عبور از زیر یا کنار مواقع بویژه در شب اهمیت دارند.آنها حیواناتی شب گرد هستند و از حس بویایی قوی برخوردارند.حس شنوائی آنها بسیار قوی ولی حس بویائی متوسطی دارند به همین دلیل بر خلاف سگ سانان کمتر بواسطه بوئیدن طعمه خود را تعقیب می کنند. شیرها طعمه خود را از طریق کمین کردن در مسیر پستانداران و پرش ناگهانی و دویدن صید می کنند شیرها بصورت اجتماعی زندگی می کنند و قلمرو خود را بوسیله ادرار، مدفوع و خراشیدن درختان متمایز می کنند. در فصل جفت گیری ف نر و ماده در کنار هم دیده می شوند و در باغ وحش جفت گیری شیر با ببر و شیر ماده با پلنگ نر نیز به ندرت دیده شده است.

تا سال 1322 ، دسته های 2 تا 5 تایی شیر ایرانی در بیشه زارهای جنوب شوش دیده می شده است. ولی از سال 1321 خورشیدی که آخرین شیر ایرانی در شمال غربی دزفول شکار شده است ، اطلاعات دیگری مبنی بر مشاهده این حیوانات ثبت نشده است. اگر چه بواسطه شکار ، طعمه های مسموم ، قطع درختان جنگلی و... اکثر زیستگاههای طبیعی شیر ایرانی در ایران از میان رفته است اما زیرگونه ای از آن همچنان در قرق جنگلی « گیر» در شمالغربی هندوستان به حیات خود ادامه می دهد.

متاسفانه شیر ایرانی که نقش آن زمانی نماد هویت ملی و زینت بخش پرچم کشور ایران بوده است امروز چنان از سوی ایرانیان با بی مهری مواجه شده است که علاقمندان شیر در هندوستان به خود اجازه داده اند تا نام علمی شیر ایرانی را از Panthera Leo Persica به شیر هندی Panthera Leo Indiaca تغییر دهند. Order: Carnivore

موها کوتاه، رنگ بدن زرد و بدون لکه یا نوارهای راه راه است. شیر نر ، یال نسبتاً کوتاهی (در مقایسه با زیر گونه آفریقایی ) با موهای سیاه وزرد دارد. دم شیر ایرانی بلند با دسته ای از موهای سیاه در انتهای آن است.اندازه طول سر و تنه 150 تا 190 سانتی متر، دم در حدود 100 سانتی متر و وزن آن 150 تا 250 کیلوگرم می باشد. مناطق جنگلی ، بوته زارها و علفزارهای نزدیک به آب واقع در نواحی جنوب زاگرس و خوزستان زیستگاه شیر ایرانی بوده است.در گذشته پراکندگی وسیعی در مناطق جنوب و جنوب غربی ایران ، از جنگلهای اطراف رودخانه کرخه ، دز، کازرون به طرف مسجد سلیمان ، رامهرمز ، بوشهر ، کازرون تا دشت ارژن واقع در غرب شیراز است. شیرها از نظر ویژگی فیزیکی و رفتاری شباهت زیادی به سایر گربه سانان دارند؛ سر کوچک ، پوزه کوتاه ، گوشهای نسبتاً کوچک و چشمهای درشت از جمله این ویژگیها هستند. دستها پنج انگشت و پاها چهار انگشت دارند که به ناخن های بلند و تیزی ختم می شوند. بالشتک های کف دست و پا به آنها کمک می کند که به آرامی به طعمه خود نزدیک شوند. سبیلها به عصب ارتباط دارند و برای عبور از زیر یا کنار مواقع بویژه در شب اهمیت دارند.آنها حیواناتی شب گرد هستند و از حس بویایی قوی برخوردارند.حس شنوائی آنها بسیار قوی ولی حس بویائی متوسطی دارند به همین دلیل بر خلاف سگ سانان کمتر بواسطه بوئیدن طعمه خود را تعقیب می کنند. شیرها طعمه خود را از طریق کمین کردن در مسیر پستانداران و پرش ناگهانی و دویدن صید می کنند شیرها بصورت اجتماعی زندگی می کنند و قلمرو خود را بوسیله ادرار، مدفوع و خراشیدن درختان متمایز می کنند. در فصل جفت گیری ، نر و ماده در کنار هم دیده می شوند و در باغ وحش جفت گیری شیر با ببر و شیر ماده با پلنگ نر نیز به ندرت دیده شده است. تا سال 1322 ، دسته های 2 تا 5 تایی شیر ایرانی در بیشه زارهای جنوب شوش دیده می شده است. ولی از سال 1321 خورشیدی که آخرین شیر ایرانی در شمال غربی دزفول شکار شده است ، اطلاعات دیگری مبنی بر مشاهده این حیوانات ثبت نشده است. اگر چه بواسطه شکار ، طعمه های مسموم ، قطع درختان جنگلی و… اکثر زیستگاههای طبیعی شیر ایرانی در ایران از میان رفته است اما زیرگونه ای از آن همچنان در قرق جنگلی « گیر» در شمالغربی هندوستان به حیات خود ادامه می دهد.
متاسفانه شیر ایرانی که نقش آن زمانی نماد هویت ملی ایران بوده است امروز چنان از سوی ایرانیان با بی مهری مواجه شده است که علاقمندان شیر در هندوستان به خود اجازه داده اند تا نام علمی شیر ایرانی را از Panthera Leo Persica به شیر هندی Panthera Leo Indiaca تغییر دهند.

گورخر آسیایی :(Equus hemionus)

 

 

 

پستاندار بزرگی متعلق به اسب سانان و بومی بیابانهای سوریه ، ایران ، هند وتبت است.
به این حیوان خر وحشی آسیایی نیز می گویند.مثل اکثر حیوانات بزرگ تیره چرندگان تعداد آن بعلت شکار و از بین رفتن محل سکونتشان  کاهش یافته است.و از شش زیر گونه یکی کاملا از بین رفته و دو زیر گونه نیز در صورت بی توجهی تا مدتی دیگر نابود خواهد شد.که یکی از این گونه ها گورخر ایرانی است.
کیانگ یک گونه تبتی است که عموما به شاخه دیگری نسبت داده می شود هر چند به عنوان زیر گونه ای از گورخر آسیایی طبقه بندی شده است.
گورخر آسیایی از الاغ کمی بزرگتر است، در حدود 290 کیلو وزن داشته و طول بدن و سر حدودا 2.1 متر است و نسبت به الاغ شباهت بیشتری به اسب دارد. آنها نسبت به اسب پاهای کوتاهتری دارند و رنگشان نسبت به فصل تغییر می کند. در تابستان رنگشان قهوه ای مایل به سرخ و در زمستان قهوه ای مایل به زرد است و بر پشتشان  نواری سیاه  که با رنگ سفید احاطه شده قرار دارد.

از گورخر آسیایی در سومر باستان برای کشیدن  ارابه استفاده می کردند.

گونه های  مختلف:
-     گورخر مغولی: آسیب پذیر
-        گورخر هندی: در معرض خطر

 
-        Gobi kulan : آسیب پذیر
-         Kulan : شدیدا در معرض خطر


-        گورخر ایرانی: شدیدا در معرض خطر
-         گورخر سوری : در سال 1927 منقرض شده است

 

گربه کاراکال:

راستهCARNIVORA
جثه ای بزرگ تر از گربه معمولی دارد.  گوش های بزرگ مثلثی شکل با دسته‌ای از موهای سیاه بلند  در انتهای آن دارد(از اینرو گاهی به آن سیاهگوش صحرایی هم میگویند). بدنی نسبتاً یکنواخت، ورزیده و هم رنگ بدن شیر دارد.
بیشتر در تپه ماهورهای مناطق بیابانی و استپی زیست می کند. در ایران برای دیدن آن باید به پارک ملی کویر، منطقه بهرام گورفارسی، ساغند یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان و مناطق شمالی خوزستان رفت.این گربه سان به قدری چابک است که با پرش عمودی، پرنده را در هوا شکار می کند و اگر به دسته‌ای از پرندگان برسد به سرعت تعدادی از آنها را در زمین و هوا شکار می کند. همانند یوزپلنگ استعداد زیادی برای تربیت شدن دارد به طوری که در گذشته آن را برای شکار خرگوش، آهو، روباه و پرندگان تربیت می کردند.

 

روباه شنی یا روباه روپل:نام علمی:Vulpes rueppellii
کوچکتر از روباه قرمزولی گوشها بزرگتر است.رنگ پشت گوشها برخلاف روباه قرمز سیاه نیست ومعمولا برنگ پشت بدن یعنی زرذ متمایل به نارنجی است.در دو طرف صورت دو نوار قهوه ای متمایل به سیاه دیده میشود که از دو طرف چشمها به گوشه دهان امتداد یافته اند.رنگ موهای دم زرد متمایل به قهوه ای وانتهای ان سفید است در بین پنجه های دست وپا موهای بلندی وجود دارد که مانع فرورفتن حیوان در شن میگردد.زیستگاهش بیابانهای سنگی و زمینهای بایر، از استپها تا خارستانها و بیشه زارهای پراکنده میباشد.
در مناطق حاشیه کویر مرکزی،سیستانو بلوچستان ،فارس ،خوزستان، بندر عباس وجزیره قشم زندگی می کند.
در شمال افریقا،عربستان،افغانستان نیز پراکندگی دارد.
شب گرد است،معمولا در روز دیده نمیشود،بصورت انفرادی یا در دسته های کوچک دیده میشود.
ازحشرات،پستانداران کوچک ،خزندگان،لاشه حیوانات،ومواد گیاهی نظیر برگ،دانه های ابدار،وصیفی جات تغذیه میکند(در منطقه رباط پشت بادام یزدتعدادی روباه شنی در حال خوردن هندوانه دیده شده اند)
طول عمر در اسارت حدود 5/6 سال است.
بعلت زندگی در مناطق بیابانی ودور از دسترس به نظر می رسد خطر چندانی نسل این حیوان را تهدید نمیکند در سالهای 1359 و60 اکثر روباههای شنی پارک ملی کویر بعلت نامشخصی که احتمالا طعمه های مسموم کار گذاشته شده توسط دامداران برای کشتن گرگها بوده نابود گردیده اند.(آمار تا سال 1375)

اما آمار سال 2000 IUCN این گونه را جزو گونه های آسیب پذیر قرار داده است

گوزن شوکا :تقریبا به اندازه یک ببر نابالغ بوده و حدود 15کیلوگرم وزن دارد.شوکا که در عمق جنگلهای بلوط ناحیه بوزین مرخیل در منتهی الیه شمال استان کرمانشاه زندگی میکند، جانوری مرموز و شبگرد است و ویژگیهای خاص او از جمله جثه کوچک، جمعیت کم و شب فعالی، آن را در میان سایر گونه های گوزن، منحصربه فرد کرده است.شوکا که به نام گوزن «مینیاتوری» نیز خوانده میشود، از نظر فراوانی- در مقایسه با سایر گونه های گوزن- در تعداد کمتری در ایران دیده شده است.شوکا بسیار زیباست. رنگ آن قهوهای روشن و در ناحیه زیر شکم، روشنتر از قسمتهای دیگر است. ماده های این گونه شاخ ندارند و نرها، شاخهای کوچک منشعب دارند.این گوزن زیبا در هر سال یک نوزاد به دنیا میآورد اما در شرایط آب وهوایی مساعد، امکان دوقلوزایی آن نیز وجود دارد.دوره وضع حمل شوکا 5 تا 6ماه است و بچه هایش در هنگام تولد، روی بدن خود خالهایی دارند که با رسیدن به بزرگسالی از بین میرود و جای آن را رنگ قهوه ای یکدست میگیرد.شوکا حیوانی علفخوار و نشخوارکننده است و مهمترین دشمنان او پس از انسان، حیوانات گوشتخوار هستند.به علت حلال بودن گوشت این گوزن کوچک، شکار غیرمجاز، بزرگترین خطر برای ادمه حیات شوکا محسوب میشود.شوکا در عین آسیبپذیری، نسبت به اطراف و محیط خود، بسیار
هوشیار است و به سرعت متوجه هرگونه خطری میشود، به طوری که یک جفت شوکا، هنگام خواب به گونهای قرار میگیرند که پشتشان به هم و رویشان به محیط اطراف باشد.این حیوان، هنگام خطر صدای خاصی از خود بروز میدهد که میتواند همجنسانش را از وجود خطر آگاه کند.برآورد دقیقی از تعداد شوکاها در جنگلهای کرمانشاه - که زیستگاه اصلی این جانور است - وجود ندارد اما بنا بر آخرین مشاهدات، جمعیت آن از 60 مورد در جنگلهای بلوط بوزین مرخیل، تجاوز نمیکند.نمونههایی از شوکا در تعداد بسیار کم در شمال غربی ایران نیز دیده شده است. گوزنهای کوچک ایرانی (شوکا) با نمونه های دیده شده آن در اروپا متفاوت هستند.نسل شوکاهای زیبا در جهان در حال انقراض است و به دلیل آسیبپذیری بسیار، برای حفظ نسل آنها تنها به حفاظت های ویژه نیاز است.کنترل محیط، جلوگیری از شکار بی رویه،
دراختیارقراردادن آب شرب و نظارت ویژه بر نحوه زیست این گوزن کوچک، عوامل موثر در حفظ و بقای این گونه کمیاب جانوری است.

 گربه پالاس:
نام این گربه نیز در لیست قرمز انقراض قرار گرفته است.
به نسبت جثه اش از تمام گربه هاى دیگر موهاى بلندتر و پرپشت ترى دارد. به اندازه یک گربه اهلى اما از آن پرتر و دست و پاهایش کوتاه تر است. رنگ بدن خاکسترى روشن که ممکن است به زردى یا قرمزى بزند. نوک موها سفید است که به آن ظاهرى یخ زده مى دهد. روى گونه هاى موهاى بلند و دو نوار تیره واضح دارد. داراى سرى گرد و پهن با گوش هاى خوابیده و کوچک در بیشترین فاصله از هم است. روى پیشانى خال هاى نامنظم دارد. در نیمه انتهایى پشت و روى پاها چندین نوار عرضى تیره دارد. چشم ها کاملاً رو به جلو هستند که نشان مى دهد براى شکار وابسته به بینایى است و همین ظاهرى جغدمانند به آن مى دهد. مردمک چشمش برخلاف سایر گربه هاى کوچک به صورت دایره اى منقبض مى شود. موى بلندش سازشى است براى زندگى در سرما و کوچک و پایین بودن گوش هایش براى آن است که در مناطق باز با پوشش گیاهى اندک کمتر دیده شود. به راحتى از صخره ها بالا مى رود. تا ارتفاع ۴۸۰۰ مترى دیده شده و به ندرت در نواحى جلگه اى حضور مى یابد. تک زى و شب گرد است اما به هنگام غروب و صبح زود نیز فعال است. روز ها مى خوابد و نقش و نگار و رنگبندى اش اجازه مى دهد که به آسانى با محیط اطرافش یکى شود.زیرگونه ایرانى آن در تهدید است. در ایران تاکنون از مشهد و سرخس و خوش ییلاق شاهرود و نیز سواحل رود ارس در آذربایجان غربى گزارش شده است

 سیاه گوش ایران:
تنها نمونه سیاه گوش موجود در اسارت به عنوان گونه ای کمیاب و در خطر انقراض و فاقد هر گونه آمار و شناسنامه علمی معتبر در ایران و تنها نمونه در دسترس و قابل مطالعه، به مثابه گنجینه یا ذخیره ژنتیکی باارزش در شرایطی غیراستاندارد در پارک ملی پردیسان تهران رها شده و مورد بی مهری مسوولان و کارشناسان حیات وحش قرار گرفته است و در صورتی که بی توجهی نسبت به حفظ و مطالعه این گونه ادامه یابد، آینده ای نامعلوم و به دنبال آن نابودی در انتظار این گونه خواهد بود.
سیاه گوش یا لینکس با نام علمی Euracian lynx از راسته گوشتخواران و در زمره 4گربه سان کوچک ایرانی است و دست و پایی بلند و دمی بسیار کوتاه با توک پهن و سیاه رنگ و یک دسته مو به طول 4سانتی متر روی گوشها دارد که به دلیل داشتن جثه ای بزرگ و خالهای روی بدنش ، معمولا با پلنگ اشتباه گرفته می شود.
غذای مورد علاقه آن معمولا بچه های گراز، شوکا، مرال و پستانداران کوچک است. این گونه به صورت انفرادی زندگی می کند و به دلیل روزگرد بودن ، برخلاف دیگر گربه سانان شبگرد، بیشتر در معرض تهدید و خطر قرار دارد. پراکندگی آن در ایران ، در مناطقی از آذربایجان شرقی و غربی شروع می شود و تا نواحی زنجان ، قزوین و جنوب گرگان ادامه می یابد.
حضور سیاه گوش در این مناطق بر اساس مشاهدات تصادفی محیطبانان و یا گزارش های ثبت شده است و تا به حال مطالعات علمی و دقیقی از سوی کارشناسان چه خارجی و چه ایرانی روی این گوشتخوار ایرانی صورت نگرفته است.
کارشناسان حیات وحش و مدیر طرح بین المللی یوز ایرانی ، درباره اطلاعات موجود در زمینه سیاه گوش می گوید: این اطلاعات به صورت پراکنده و از طریق گزارش های مشکوک مردمی حاصل شده است و هیچ کار کارشناسی و علمی درباره مطالعات رفتاری ، ژنتیکی و پراکندگی این حیوان که با گونه های مشابه خود در امریکای شمالی و اروپا متفاوت است ، صورت نپذیرفته است و تنها به بررسی های مختصر روی پوست تاکسیدرمی شده این گونه در یک یا 2موزه اکتفا شده است.
انجام نشدن مطالعات تحقیقی و طرحهای پژوهشی در خصوص این گونه ، در حالی ادامه می یابد که زیستگاه این حیوان به دلیل مدیریت ناصحیح حفاظتی و پیشروی مناطق مسکونی و کشاورزی در حال تخریب است و طعمه های قابل تغذیه آن نیز به واسطه این تخریب ها و شکارهای بی رویه کاهش یافته است.
به طوری که پس از گذشت زمانی نه چندان دور، نام این گونه نیز همانند ببر و شیر ایرانی در فهرست حیوانات منقرض شده قرار خواهد گرفت ، بدون این که حتی مطالعه ای روی آن صورت گرفته باشد!

 

روباه بلانفوردیا شاه روباه:

نام علمی:Vulpes cana
کمی از روباه قرمز(معمولی)کوچکتردر صورت دو نوار سیاه وبسیار مشخص دارد که از چشمها به طرف بینی امتداد یافته اند دمی بسیار بلند وپرمو که رنگ موهای انتهای آن به سفیدی دم روباه معمولی نیست. گوشها بزرگ ودر قاعده بسیار پهن هستند. رنگ پشت گوشها قهوه ای مایل به خاکستری است. موهای بدن انبوهندرنگ موهای پشت خاکستری-نقره ای با سایه قهوه ای ، در ناحیه ستون مهره ها کاملا قهوه ای وروی دم سیاه.زیستگاهش استپ های کوهستانی و مناطق نیمه بیابانیست.در ایران در مناطق شرق خراسان،کرمان،فارس،رباط پشت بادام یزدو اصفهان مشاهده شده است.
و پراکنش جهانی آن بلوچستان پاکستان ، افغانستان ،ترکمنستان.
عادات این حیوان احتمالا شبیه سایر روباهها ست. این روباه بسیار بازیگوش وباهوش است. میتواند مدتها باسرعت 50 کیلومتر در ساعت بدود.شب فعال (nocturnal) است.وباآنکه تنها یک جفت انتخاب میکند(MONOGAMOUS)ولی تنها به شکار میرود.همه چیزخوار است. معمولا ازحشرات ومیوه ها تغذیه میکند.
وضعیت فعلی:کمیابترین روباه ایران است. بعلت داشتن پوست زیبا وگرانبهامورد توجه شکارچیان پوست میباشد. در سالهای اخیر نسل آن بشدت کاهش یافته وخطر انقراض نسل آن را تهدید میکند(این امار تا سال 1375 است!!!).
آمار سال2000 میلادی از طرفIUCN این گونه را در لیست قرمز دراستانه انقراض قرار داده است

 

 

ببر ایرانی (ببر مازندران ):

 

در جنگلهای مازندران نژادی از ببر ٬ که به نام ببر ایرانی شهرت دارد ٬ می زیسته که امروزه نابود شده است . آخرین ببر که در مازندران به آن شیر سرخ می گفتند در سال1338 ه.ش در جنگل گلستان ٬ در منطقه گرگان ٬ به دست یک شکارچی محلی شکار شد.
از ببر مازندران تنها یک نقاشی رنگی و چند عکس و چند پوست بجا مانده است . عکسها و پوستها نشان می دهند که رنگ ببر مازندران از ببر بنگال روشنتر ٬ و تا اندازه ای نارنجی مایل به قرمز و نوارهای عرضی آن باریکتر و منظمتر و به تعداد بیشتر بوده است . موهای بدن ببر مازندران بلندتر و پرپشت تر از ببر بنگال و کوتاه تر از ببر سیبری و جثه آن بزرگتر از ببر بنگال و کوچکتر از ببر سیبری بوده است . ببر مازندران مرال ٬ گراز ٬ شوکا ٬خرگوش ٬پرندگان ٬ خزندگان گربه وحشی و هنگام گرسنگی کمبود غذا ٬ گاو و گاومیش اهلی شکار می کرد . شکار بی رویه ٬ خشک کردن نیزارها و مردابها برای کشاورزی ٬ باغداری و خانه سازی ٬ از میان رفتن جنگلهای جلگه ای سبب نابودی نسل ببر در ایران شده است .

پلنگ ایرانی

 

هنگامى که نام پلنگ ایران (Persian Leopard) برده مى شود منظور زیرگونه Panthera pardus saxicolor است. اعتبار این زیرگونه در سال هاى اخیر تایید شده است. اعضاى این زیرگونه عمدتاً در ایران به سر مى برند اما در کپه داغ و ترکمنستان، قفقاز، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بخشى از ترکیه، افغانستان و شاید کردستان عراق نیز حضور دارند. البته دامنه پراکنش کامل آن را به طور دقیق نمى دانیم زیرا به رغم آنکه پلنگ از بسیارى جهات جانورى مهم به شمار مى آید، متاسفانه اطلاعات لازم درباره پراکندگى و تغییرات درون گونه اى آن وجود ندارد. فقط مى دانیم گسترش جغرافیایى نسبتاً وسیعى دارد که ایران در مرکز آن قرار مى گیرد اما محدود به ایران نمى شود. آن طور که رکوردهاى شکارچیان نشان مى دهد پلنگ ایران اگر بزرگترین زیرگونه نباشد یقیناً یکى از بزرگ جثه ترین زیرگونه هاى پلنگ در دنیا است.اتحادیه جهانى حفاظت از طبیعت و منابع طبیعى (IUCN) گاهى در فهرست سرخ خویش براى بعضى زیرگونه ها رتبه اى بالاتر از گونه مربوطه در نظر مى گیرد، براى مثال گونه پلنگ را آسیب پذیر (vulnarable) و زیرگونه پلنگ ایرانى را در خطر انقراض -endangered طبقه بندى مى کند.

 سیاه خروس :

 

 

سیاه خروس از خانواده Tetraonidae پرنده بزرگی از راسته ماکیان سانان است که با ظاهر سیاه رنگ خود اسرارآمیزتر از پرندگان دیگر این دسته به نظر می‌رسد.
سیاه خروس اروپایی
Western capercaillie
این پرنده با نام علمی Tetrao urogallus به با قرقره جنگلی و به طور خاص‌تر Capercallie غربی شناخته می‌شود و بزرگترین عضو خانواده Tetraonidae به شمار می‌رود که حدود 80 تا 115 سانتی‌متر طول و بین 4 تا 5/4 کیلوگرم وزن دارد و در شمال، غرب و جنوب اروپا و غرب تا مرکز آسیا زیست می‌کند و نام آن از capull coille Gaelic گرفته شده به معنای «اسب جنگل»، البته به زبان شکارچیان آلمانی به آنها Roses نیز گفته می‌شود. پرنده نر بالغ وزنی در حدود ¾ کیلوگرم دارد و با نمایش منحصر بفردی که از خود نشان می‌دهد مشهور است. روتنه از پرهای سیاه تا قهوه‌ای تیره همراه با پراکندگی نقاط سفید و سینه با پرهای سبز براق پوشیده شده است، پوشش پرهای شکم و زیر دم از سیاهی تا سفیدی تغییر می‌کند و همچنین پوست قرمز رنگی در بالای چشمهای آنها دیده می‌شود. پرنده ماده کوچکتر است و وزن آن به نصف پرنده نر می‌رسد و در حدود 54 تا 63 سانتی‌متر طول دارد و روتنه آن با پرهایی که خالهایی به رنگ سیاه، خاکستری و زرد نخودی دارد پوشیده شده است. هر دو جنس نر وماده یک نقطه سفید رنگ روی قوس بال دارند و پاهای آنها در فصل زمستان برای گرم ماندن از پر پوشیده می‌شود. زیستگاه آنها در جنگل‌های کاج با پوشش گیاهی متراکم است و در تابستان از برگها، غنچه‌ها، دانه‌ها و شکوفه‌ها تغذیه می‌کنند. درفصل بهار بعد از طلوع آفتاب، پرنده‌های نر مانند صحنه نمایشهای باستانی در محلی در فضای باز جنگل با یکدیگر رقابت می‌کنند ابتدا دایره‌وار می‌خرامند سر را بالا گرفته و سپس پرها را پوش داده و دم خود را به شکل بادبزن بزرگی باز می‌کنند و زیبایی خاص خود را به پرنده ماده نشان می‌دهند و صدایی شبیه د رآوردن چوب پنبه از سر شیشه دارند و در طول زمستان که برف زیادی سبزی زمین را می‌پوشاند می‌توانند روز و شب را روی درختان بگذرانند و از برگهای سوزنی شکل کاج تغذیه کنند. پرواز این پرنده با صدای بلند و ناگهانی توام است که به علت وزن زیاد و بالهای گرد و کوتاه، هنگام بلندشدن، حیوانات دیگر را می‌ترساند. پرواز قوی و صدای بال زدن آنها شبیه صدای سوت است. پرنده ماده کار مراقبت از جوجه‌ها را بر عهده دارد و البته سه چهارم جوجه‌ها در اولین زمستان به علت نداشتن تجربه در پیدا کردن غذا و ایمن نبودن از سرمای هوا از بین می‌روند. نوزاد در 3 تا 4 هفتگی آنها قادر است پروازهای کوتاهی داشته باشد و روی درختان در شب‌های گرم فصول تابستان بخوابد. تهدید جدی برای ادامه بقای آنها تخریب زیستگا‌ها (جنگل) و افزایش تعداد شکارچیان کوچکی مثل روباه قرمز به سبب کاهش شکارچیان بزرگی مثل گرگ، خرس قهوه‌ای و همچنین در بعضی نواحی می‌تواند عامل شکار بی‌رویه آنها باشد، لذا بدین منظور شکار آنها درخیلی از جاهای دنیا از جمله در اسکاتلند یا آلمان برای مدت بیش از 30 سال غیرمجاز می‌باشد.
Black billed caper caillie
نام علمی: Tetrao parvirostris
این پرنده رابطه بسیار نزدیکی به سیاه خروس ا روپایی دارد و در جنگل‌های صنوبر (کاج اروپایی) روسیه شرقی و نیز قسمتهایی از شمال مغولستان و چین به سر می‌برد. ظاهر این پرنده مشابه سیاه خروس اروپایی ولی کمی کوچکتر از آن است و دم کمی بلندتر و منقار کوچکتر و به طور قابل توجهی سیاه‌تر است و نقاط سفیدرنگی در بالای دم وبال دارد. ماده‌ها خاکستری‌ترند و قسمتهای زیرتنه پولک‌دار است و نقاط سفید رنگ بیشتری روی بالهایشان دیده می‌شود. در غرب دور (Far west) این دو نوع پرنده تداخل نژاد با هم داشته‌اند.
سیاه خروس بومی ایران
نام علمی: Caucasian Black Grouse
طول پرنده نر به 40 تا 48 سانتی‌متر و ماده به 37 تا 42 سانتی‌متر می‌رسد، تشخیص پرنده نر با ظاهر انحصاری که دارد از سایر گونه‌های دیگر (ماکیان) آسانتر است و رنگ آن کاملا سیاه است و روی پرها سایه روشنی از انعکاس رنگ سبز و آبی دارد، زیر بالها سفید و گرد با انحنا به سمت درون است و دم در انتها دو شاخه می‌شود، شاهپرهای کناری دم دراز و به طرز خاص و زیبایی به سمت پایین پیچ خورده است و همچنین دو لکه سفید روی شانه‌ها و یک لکه قرمز رنگ تاج مانند بالای هر چشم دیده می‌شود. پرنده ماده کوچکتر از پرنده نر و به رنگ قهوه‌ای خرمایی با راه‌های عرضی تیره زیاد است و زیر تنه خاکستری و لکه قرمز بسیار کوچک و غیرواضحی در بالای چشمان دارد. دم کوتاهتر از پرنده نر با انتهای مستطیل شکل است. نمایش زیبای این پرنده بعد از طلوع آفتاب در فصل بهار بسیار دیدنی است که با سر و صدا در هوا تا ارتفاع 5/1 متر می‌پرد و روی زمین پرهای دم را مانند تاجی بلند برای پرنده ماده به نمایش می‌گذارد، پرواز آن سریع، مستقیم و توام با بال زدنهای قوی می‌باشد، صدای این پرنده از گلو برمی‌آ‌‌ید و در نرها شبیه (چر چر Chr- chr) و د ر ماده‌ها بصورت صدای بلندی شبیه مرغ (غد غد) شنیده می‌شود، در حاشیه جنگلها و بوته‌زارها، علفزارها و مناطق کوهستانی مرتع به سر برده و در زمستان به جنگلها و نقاط کم ارتفاع کوچ می‌کند و بجز فصل بهار که نمایش آنها در فضای باز جنگل قابل رویت است دیدن آنها به سختی امکان‌پذیر خواهد بود از دانه‌ها، ریشه‌های درختان، شکوفه‌ها، تغذیه می‌کنند و پرنده ماده زیر بوته‌های کوتاه یا پای صخره‌ها آشیانه می‌سازد و بین 8 تا 10 تخم در آشیانه می‌گذارد و مراقبت و نگهداری از جوجه‌ها را بر عهده دارد.
زیستگاه:
این پرنده در کوه‌های قفقاز و شمال شرقی ترکیه روی شیب‌های باز یا بوته‌های کوتاه زیست می‌کند و در ایران از کمیاب‌ترین پرندگان به شمار می‌رود و منحصراً در منطقه حفاظت شده ارسباران (شمال آذربایجان) زندگی می‌کند. از عوامل تهدید انقراض‌ آن می‌توان تخریب زیستگاه، حضور دام و انسان و سگ‌های گله را نام برد که در این زمینه باید اقدامات حفاظتی بیشتر خصوصاً درباره آشیانه و جوجه‌های آنها صورت بگیرد.

خرس سیاه:

خرس سیاه به راسته گوشت خوران (carnivora) تعلق داشته که تقریباً همه آنها شکارگر بوده و دندان‌هایشان برای پاره کردن گوشت سازگار شده است

دندان‌های نیش بلند و مخروطی برای گرفتن طعمه و دندان‌های آسیا دارای لبه تیز و برنده بوده و در گوشت خوردن، آخرین دندان پیش‌ کیسا در فک بالا و اولین دندان آسیا در فک پایین رشد بیشتری داشته و لبه‌های تیز و برنده دارد که به آنها لبه‌های گوشت‌بر گویند و برای اینکه گوشت خوران بتوانند در دوران بارداری هم غذای خود را از طریق شکار به‌دست آورند، دوران بارداری‌شان کوتاه شده و نوزادان آنها با چشمان بسته به‌دنیا می‌آیند و جمعت گوشت‌خوران همواره در مقایسه با جمعیت طعمه یا شکار پایین‌تر است.

خصوصیات ظاهری خرس سیاه:
‌خرس سیاه در تقسیمات Iucn جزو گونه‌های در معرض انقراض قرار گرفته و بسیار حائز اهمیت است. از نظر جثه نسبت به خرس قهوه‌ای کوچک‌تر است و اندازه آن به تناسب فصل سال و نوع تغذیه بین 6/1 - 30/1 سانتی‌متر و وزن آن نیز تا 200 کیلوگرم می‌رسد. اندازه دم حیوان 10 - 8 سانتی‌متر است، گوش‌ها نسبتاً بزرگ و لوله‌ای شکل با انتهای گرد در دو پهلوی سر قرار دارد.
اندازه دست‌ها و پاها کوتاه بوده که به 5 انگلشت با ناخن‌های تیز و قوس‌دار ختم می‌شود و حیوان را در بالا رفتن از درخت و صخره‌ها و کوه‌ها یاری می‌کند. رنگ عمومی بدن سیاه است و به‌جز در اطرف پوزه که روشن‌تر است، لکه‌ای سفید رنگ V شکلی روی سینه که به‌طرف شانه کشیده شده وجود دارد. خرس‌ها کف رو هستند و می‌توانند مانند انسان‌ها بر روی پاها بایستند و راه بروند که این حالت بیشتر در زمان خشم و تهاجم دیده می‌شود. چشم‌های کوچک داشته و حسی بینایی و شنوایی حیوان خوب نبوده ولی حس بویایی آن بسیار حساس و قوی است. رژیم غذایی همه چیز خواری داشته به همین دلیل داندان‌ها پهن‌تر از سایر گوشت‌خواران است و به آسانی می‌توانند هسته میوه مانند خرما را خرد کنند.
خرس‌ها داری خواب زمستانه بوده و به این صورت که حیوان یک جای امن و مطمئن را برای خواب انتخاب کرده و متابولیسم بدن خود را به حداقل رسانده بطوریکه ضربان قلب را تا 50 درصد کاهش می‌دهد در این زمان حیوان از ذخیره چربی بدن که معمولا زیر پوست می‌باشد استفاه می‌کند. خرس‌های سیاه حدودا 24 سال عمر می‌کنند و مردم منطقه بلوچستان خرس سیاه را بنام «مم» می‌شناسند.
‌خرس سیاه در سن 3 سالگی بالغ شده و آماده برای جفت‌گیری می‌شود و در اواسط تابستان جفت‌گیری می‌کند و دوران بارداری آنها حدود 8- 6 ماه به طول می‌انجامد و در اواخر زمستان یعنی پایان دوره خواب زمستانی، نوزادان کوچک با چشمان بسته به دنیا آمده و تا شروع فصل بهار از شیر مادر تغذیه می‌کنند و در فصل بهار به سرعت رشد کرده تا کمبود رشد فصل زمستان را جبران کند. خرس‌ها معمولا دوقلو‌زایی داشته اما تا 4 قلو هم مشاهده شده است. خرس‌های سیاه یک سال در میان تولید مثل می‌کنند مگر اینکه نوزادان آن سال تلف شوند تا حیوان در سال بعد اقدام به تولید مثل کند.
خرس‌ها همه چیز خوارند و بسته به شرایط محیطی و فصل سال از ماهی‌ها، پستانداران کوچک، حشرات، گیاهان و میوه درختان تغذیه می‌کنند. با همه این‌ها، خرس‌ها در پیدا کردن غذای مورد علاقه‌شان خیلی فرصت طلب هستند و در فصولی که این مواد غذایی فراوان است حداکثر استفاده را می‌برند که شاید از بقا این حیوان باشد و همین‌طور متناسب با فصل‌ سال زمان فعالیت خود را برای تغذیه تغییر می‌دهد. به‌طوری‌که در فصل بهار هنگام غروب و طلوع آفتاب، در فصل تابستان در اواسط روز و در فصل پاییز در تمام طول روز فعالیت داشته ولی با این حال خرس سیاه شب‌ها را برای تغذیه ترجیح می‌دهد.
زیستگاه این حیوان در جنوب و جنوب شرق کشور و استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از زیستگاه های مهم آن است. در استان سیستان و بلوچستان در مناطق رتفاعات بیرک، کوه‌های بمپور ارتفاعات کوشات نیک‌شهر، ارتفاعات اطراف خاش و ارتفاعات قصرقند زیست می‌کنند. این مناطق به دلیل درختان کنار خرما، غارهای فراوان و ارتفاعات صعب‌العبور جز بهترین زیستگاه‌های خرس سیاه هستند.
خرس‌ها حیوانات منزوی و گوشه‌گیر هستند و به این دلیل نیست که به انسان‌ها حمله نکنند، خرس‌های سیاه به‌راحتی از درختان بالا می‌روند، آن چیزی که جالب به نظر می‌آید نحوه پایین آمدن خرس از درخت است که رو به پایین (وارونه) از درخت پایین می‌آید در صورتی‌که خرس قهوه‌ای از این توانایی برخودار نبوده و نیستند، خرس‌ها قلمرو طلب هستند و محدوده‌‌ای را به عنوان قلمرو و علامت گذاری می‌کنند و دیگر اینکه جفت‌گیری آنها با کشتی‌گرفتن، صدای مهیب و داد و قال و شلوغی همراه است.
بیشتر نواحی زیست خرس سیاه به علت تجاوز و تعدی انسان و فعالیت‌های آن در این مناطق در معرض خطر قرار گرفته است. قطع درختان میوه برای مصارف سوختی نیز از عوامل دیگر تهدید کننده است.

تمساح پوزه کوتاه ایرانی درمعرض انقراض‌

 

 

 


تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی در آبهای جنوبی سیستان‌وبلوچستان نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

تمساح مردابی یا کروکودیل پوزه‌کوتاه که به زبان محلی بلوچی به آن <گاندو> گفته می‌شود، در منتهی‌الیه جنوب شرق بلوچستان در حاشیه رودخانه سرباز و برکه‌های واقع در منطقه حفاظت شده باهوکلات زندگی می‌کند.

این تمساح شاخه‌ای از یک جمعیت گسترده است که انتشار جغرافیایی آن از پاکستان غربی تا هند، بنگلادش و آسام ادامه پیدا کرده و به کشور میانمار نیز می‌رسد.

تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی بزرگترین خزنده ایران، بازمانده خزندگانی است که حدود 265 میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند و درطول 65 سال گذشته تغییرات اندکی یافته‌اند.

این حیوان، پوزه‌ پهنی دارد و در قسمت پشت سر و در ناحی--ه گردن دو جفت صفحات شاخی بزرگ دیده می‌شود. این جانور دارای پاهایی کوتاه است و پنج انگشت منتهی به ناخنهای بلند در پاه-ای جلویی و چهار انگشت منتهی به ناخنهای کوتاه‌تر در پاهای عقبی دیده می‌شود.

رنگ عمومی بدنش زیتونی تا قهوه‌ای است و شکمی بدون فلس و به رنگ سفید متمایل به زرد دارد‌.

‌تمساح حیوانی بسیارخجالتی، محتاط و ترسو است و به سختی می‌توان آن را مشاهده کرد. در این حال حیوانی باهوش و زیرک است و به محض احساس خطر و با حضور مزاحم در آب فرو رفته و مخفی می‌ش--ود.

ولی برای تنفس باید سریعاً به سطح آب برگردد. گاندو در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار فعالیت بیشتری دارد و بسته به میزان بارش باران این فعالیت‌ها تا اردیبهشت ادامه پیدا می‌کند.

در ماههایی که هوا چندان گرم نیست، گاندو در سطح برکه‌ها غوطه ور می‌شود و یا در کرانه‌های باتلاقی در آفتاب استراحت می‌کند، اما در تابستان که دما در برخی نقاط تا 49 درجه افزایش می‌یابد، در گل و لای باتلاق فرو می‌رود و یا به صورت دسته جمعی در ته مانده آب برکه‌ها به سر می‌برند.‌

غذای گاندو را حیواناتی مانند ماهی‌ها، قورباغه‌ها، جانوران کوچک، سنجاب زمینی، سوسک آبی و غیره تشکیل می‌دهد. بهترین غذای گاندو سگ‌های گله هستند اما گاهی به گوسفندان و بزها نیز حمله می‌کند.

گاندو برخلاف جثه بزرگش به غذای زیادی احتیاج ندارد. یک گاندوی بالغ با قد 2 متر روزانه نیم‌کیلوگرم گوشت مصرف می‌کند.

بر اساس یک اعتقاد قدیمی بلوچی، گاندو تمساحی خوش یمن و مقدس شمرده می‌شود و عقیده بر این است که هر کجا که گاندو هست آب فراوان است.

گاندو برای تهیه غذا در اطراف رودخانه و برکه‌های محل زیست شبها به شکار می‌رود.

شکار کردن اغلب به روش حمله ناگهانی از جلو یا هجوم از طرفین است، به علت ساختمان خاص آرواره‌ها، گاندو قدرت جویدن ندارد، شکار کوچک را می‌بلعد و شکار بزرگ را مدتی زیر آب یا آفتاب نگه می‌دارد تا گوشت شل شود، سپس با تکانهای سریع، آن را تکه‌تکه کرده و می‌بلعد.‌‌

‌گاندو حیوانی بسیار محتاط، با قدرت شنوایی و بویایی قوی برای فرار از خطر و مخفی شدن است. کارشناسان حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان، پدیده خشکسالی را که برای گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری این استان بحرانهایی ایجاد کرده است، تنها تهدید برای کاهش جمعیت این گونه تمساح معرفی می‌کنند. به گفته آنان، گاندو از سوی مردم خطری احساس نمی‌کند، اما اکنون بحران خشکسالی زندگی این جانور را به شدت در معرض تهدید قرار داده است.

گاندو یکی از ثروتهای طبیعی و خدادادی منطقه بلوچستان است که می‌تواند منبع مهمی برای توسعه صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان باشد.

ایجاد زیستگاه و تغذیه مصنوعی و حفاظت منطقه‌ای به عنوان منطقه حفاظت شده گاندو را می‌توان از اقدامهای اداره حفاظت محیط‌زیست در کاهش فشارهای خشکسالی بر این گونه کمیاب برشمرد.

البته برای نخستین بار در کشور ایستگاه تحقیقاتی چاه‌نیمه دانشگاه زابل با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست به منظور تکثیر نسل تمساح پوزه کوتاه ایرانی فعالیت خود را آغاز کرده است.جلوگیری از کاهش نسل گونه‌های نادر، تکثیر نسل این جانوران و انجام اقدامهای علمی و پژوهشی دیگر بر روی تمساح پوزه‌کوتاه از اهداف مهم این برنامه اعلام شده است.

سازمان حفاظت محیط‌زیست سیستان‌و بلوچستان در سه منطقه <باهوکلات> و رودخانه‌های <سرباز> و <کاجو> برای جلوگیری از نابودی نسل این خزنده کمیاب حفاظت و مراقبت از آن را برعهده گرفته است.

تمساح پوزه کوتاه با شش تنفس می‌کند، اما توانایی ماندن و تنفس تا چندین ساعت در زیر آب را هم دارد.

این خزنده نادر روی زمین به آرامی حرکت می‌کند، اما در آب شناگری ماهر و صیادی خشن به حساب می‌آید.

بدن حیوان قادر است تا دمای خود را متناسب با دمای محیط تنظیم کند که این در شرایط نامناسب زیستی به حیوان کمک می‌کند به حیات خود ادامه دهد‌.

‌گاندو تخم‌های خود را در کنار رودخانه و برکه‌ها در داخل گودالهایی به عمق نیم متر که از نظر رطوبتی در شرایط مناسبی قرار دارد، دفن می‌کند‌‌.

‌از رفتارهای غریزی جالب این خزنده می‌توان به موقع شکار او اشاره کرد که تمامی بدن خود را به زیر آب برده و فقط حفره‌های بینی را از آب بیرون می‌کشد و با چشمان باز در آب شکار را تعقیب و به آرامی به سمت آن حرکت می‌کند‌.

‌گاندو پس از این مرحله در یک فرصت مناسب ناگهان با دهانی باز به طرف شکار حمله‌ور شده و پس از تصاحب، آن را به داخل آب فرو می‌برد‌.

‌ویژگی جالب دیگر این خزنده داشتن اسید معده قوی است که قادر به هضم اشیای سخت بوده و به سبب وجود نوعی جنس سنگی محکم به نام گاسترولیت در معده قادر به هضم اجسام سفت و سخت در شکم است.

در گذشته به سبب برخورداری از شرایط مساعد محیطی هیچ‌گونه مشکلی در زمینه تغذیه تمساحهای پوزه‌کوتاه وجود نداشت و حیوان از پرندگان و ماهی تغذیه می‌کرد اما اکنون به علت خشکسالیهای طولانی در منطقه زیستگاه جانور، منابع غذایی به شدت کاهش یافته است.

اکنون و در این شرایط سخت خشکسالی زیستگاه‌ها، تغذیه حیوان به ماهی <گل خورک> و گاهی اوقات بندرت به دامهای مردم منطقه محدود شده است.

جمعیت زیادی از این خزنده در دهه‌های گذشته در برکه‌ها و آبگیرهای منطقه بلوچستان زیست می‌کردند که متاسفانه به سبب وقوع خشکسالی چندین سال اخیر تعداد آنها کاهش یافته و دستخوش تغییراتی شده است.

عمده زیستگاه‌های تمساح پوزه‌کوتاه ایران در مناطق رودخانه‌ای باهوکلات، سرباز، کاجو و برکه‌های پیرسهراب، آزادی، کلانی، درگس، گزمنزل، هوت کت و سد پیشین است‌.

‌سرباز، زیستگاه اصلی تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی بشمار می‌رود. سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست سرباز در این باره می‌گوید: زیستگاه تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی جدا از جایگاه زیست‌محیطی، از جایگاه تقدس ویژه‌ای نیز در میان مردم منطقه سرباز برخوردار است.

رازی اظهار داشت: مردم این منطقه همکاری خوبی در حفظ این گونه جانوری دارند. به گفته وی، هم اکنون حدود 200 تمساح پوزه کوتاه بالغ در منطقه حفاظت‌شده نگهداری می‌شوند.

کارشناسان می‌گویند تمساح پوزه کوتاه نیز همچون برخی دیگر از گونه‌های نادر جانوری در حال انقراض است، اما با برنامه‌ریزی لازم جلو انقراض این جانور منحصر به فرد گرفته خواهد شد.

اخبار دریافتی حتی از شناسایی تمساح پوزه کوتاه در منطقه سراوان نیز حکایت دارد‌‌.

‌البته نباید از فعالیت برخی افراد سودجو برای قاچاق این جانور غافل بود. در همین راستا با همکاری مردم آگاه، چندی قبل، گشت ویژه نظارت و بازرسی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سیستان‌و بلوچستان به هنگام ماموریت در شهر زاهدان، موفق به دستگیری یک نفر تبعه پاکستان که در حال حمل غیرمجاز 2 عدد تمساح و 23 حلقه مار پیتون بود، شد.

ابعاد گردشگری سرباز و منطقه حفاظت شده تمساح پوزه کوتاه نیز از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است.

تاکنون طرح‌های مختلف گردشگری در سرباز انجام شده که زمینه جذب گردشگر داخلی و خارجی را به این منطقه فراهم کرده است. اردنی، مدیرعامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی سیستان و بلوچستان در این باره، گفت: ایجاد کمپینگ در منطقه سرباز یکی از طرح‌های در حال اجرا است که پیگیری شده و در حال انتخاب مشاور برای ادامه مراحل کار است. به گفته اردنی، بخشهای اقامتی، ورزشی، آلاچیق و تفریحی در این کمپینگ پیش‌بینی شده است‌.

 

اداره کل حفاظت محیط زیست ضمن گشت و کنترل و حفاظت از زیستگاه‌های این‌گونه باارزش، منطقه‌ای را تحت عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی «پوزک»‌به صورت خاص برای این‌گونه معرفی و تحت مدیریت خود قرار داده است تا از بقای حیوان نادر حراست و حمایت شود و در سال‌های اخیر که استان با خشکسالی و کاهش نزولات جوی و تخریب زیستگاه‌های این گونه براثر این پدیده مواجهه بوده است اقدام به تغذیه دستی (خرما) و احیا چشمه‌ها و ساخت آبشخور، حفرچاه، نصب تلمبه‌ بادی در این منطقه اختصاصی کرده است.

 

 


موضوعات مرتبط: بهترین برنامه های طبیعت گردی ، گردشگری استانها ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

تاريخ : یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ | 10:24 | نویسنده : رضا حسینی |

یوزپلنگ به چه معناست؟                                                                      

واژه یوزپلنگ یکی از واژه های اصیل ایرانی است که از ترکیب دو کله یوز و پلنگ حاصل شده است. یوز بُن مضارع مصدر یوزیدن به معنای " جَستن، جهیدن و طلب کردن" بوده و از این رو یوزپلنگ، به معنای پلنگی است که به دنبال شکار خود گشته و آنرا با جستن و دنبال کردن می گیرد. درگذشته این جانور را پلنگ شکاری می نامیدند که به سبب شباهت زیاد آن به پلنگ و روش شکار منحصربفرد آن بوده است. ایرانیان باستان این جانور را بیشتر با نام "یوز" می شناخته اند و کمتر کلمه "یوزپلنگ" را برای آن بکار می بردند. همچنین به این جانور به خصوص در زمان تولگی "هَوْبَر" هم گفته می شده است.


موضوعات مرتبط: بهترین برنامه های طبیعت گردی ، حیات وحش و مناطق حفاظت شده ، گردشگری و سفر

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ | 10:11 | نویسنده : رضا حسینی |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.